Kto kogo zjada. Recenzja

Klasa I b. Pierwszy dzień w szkole

Przyroda ma swoje sekrety, które każdy może zobaczyć. Wystarczy tylko bardzo dobrze się jej przyjrzeć. W naszym zaganianym świecie, pełnym trąbiących na siebie samochodów i wciąż dzwoniących telefonów komórkowych, trudno jej się przyglądać. A jednak można i nawet trzeba.

Dzieci często zadają  najprostsze pytania: o sens istnienia, cykl życia, skąd się wziął świat i jak to wszystko działa. Czasem potrafimy (my dorośli) na te pytania odpowiedzieć, innym razem zastanawiamy się lub po prostu zbywamy: „Nie mam czasu, idź się pobawić”.

A właśnie czas jest kluczem do czytania tej książki. Czas i prawa natury.

Cisza i wszystko zaczyna się układać w jedną, piękną całość. Kwiat jest zjadany przez mszyce, te przez biedronkę, a ona przez pliszkę. Pliszka nie ma lekko, bo może ją zjeść lis, a jego może przecież pożreć wilk. A jeśli lisa zjada bardzo stary wilk, to niedługo umiera i z kolei jego zjadają małe muchy (te żywiące się padliną). A na muchę oczywiście poluje żaba, którą…

Ta opowieść plecie się przez lata, wieki i tysiąclecia.   Zmieniają się ludzie, rosną miasta, upadają monarchie, toczą się wojny, a koło życia wciąż trwa. I o tym dokładnie jest ta książka. O rzeczach prostych i oczywistych, którym trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zrozumieć (żeby w ogóle dostrzec). 

I jeszcze dwa słowa o rysunkach, bo nimi stoi cała ta opowieść o przyrodzie, życiu i śmierci. Są znakomite, z mnóstwem szczegółów, czarno-białe i dość zabawne. Te szczegóły znowu oddają konieczność skupienia się na tajemnicach przyrody. Żeby wszystko zrozumieć, trzeba się dobrze przyjrzeć i zastanowić. Niby oczywiste, a jednak dość skomplikowane.

Ta książka może być też kolorowanką. Przynajmniej dzieci, którym ją pokazałam uznały za konieczne dodać jej barw. Bo przyroda przecież nie jest jedynie czarno-biała. Tylko życie i śmierć takie są.

Pozwalam więc kolorować strona po stronie i mszyca po mszycy tę piękną opowieść, która tak naprawdę nigdy się nie kończy.

Anna Jankowska
www.tylkodlamam.pl

Kto kogo zjada
Aleksandra Mizielińska , Daniel Mizieliński
Broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 64
Wydawnictwo: Znak

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Kto kogo zjada. Recenzja