Nauka czytania. 4 sposoby, by zachęcić i pomóc dziecku

Nauka czytania. 4 sposoby, by zachęcić i pomóc dziecku
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Od czego zaczynacie? Od bestsellerowych serii, które co kilka miesięcy zaskakują nas nowymi premierami, a może od ponadczasowego elementarza Mariana Falskiego? Niezależnie od tego, którym literackim tropem podążacie, jedno jest pewne – nauka czytania to bardzo przyjemna, choć trudna sztuka. Mamy nadzieję, że wskazówki, które niżej znajdziecie, sprawią, że wprowadzenie do nauki czytania będzie dla was ciekawym doświadczeniem. Parę dobrych książek też mamy!

Nauka czytania jest jednym z najważniejszych procesów w rozwoju dziecka. Nie rozpoczyna się, wbrew pozorom, wtedy, gdy po raz pierwszy kupujemy książki stworzone z myślą o nauce czytania – ten proces ma swój początek znacznie wcześniej. Samogłoski na kartach kontrastowych, puzzlach czy klockach, o które dziecko coraz częściej pyta, a my odpowiadamy – to tutaj, w takiej radosnej zabawie, nauka czytania ma swój początek! W tym samym czasie królują książki czytane przez rodzica i choć wydaje się, że ten etap będzie trwał jeszcze wiele lat, pewnego dnia nasze dziecko zaskakuje nas samodzielnie przeczytaną sylabą, później pierwszym słowem, pierwszym zdaniem, w końcu pierwszą całą przeczytaną książką. Nauka czytania jednak – tak jak wspomnieliśmy wcześniej – jest procesem, a to oznacza, że wszystkich etapów nie uda nam się przeskoczyć w ciągu tygodnia. Możemy jednak wiele zrobić, by wspierać dziecko w poznawaniu liter. Oto kilka dobrych sposobów!

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Stwórz biblioteczkę!

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na rozwój czytania u dzieci, jest stworzenie czytelniczego środowiska w domu. Własna biblioteczka, wygodny fotel i przytulne oświetlenie zachęcą dziecko do spędzania czasu z książką. A jaka literatura ma się znaleźć w takim kąciku? Najlepiej taka, którą wybierze sam młody czytelnik! Przygotujmy listę wartościowych, dostosowanych do jego wieku lektur i bądźmy otwarci na decyzję dziecka – nawet gdy w paczce z księgarni ma skrywać się kolejna książka o lokomotywach czy dinozaurach. Nauka czytania dla dzieci może być wspaniałą zabawą, jeśli dziecko będzie mogło swobodnie decydować o tym, co będzie czytać. Lubi ciepłe, pełne humoru książki o codziennych rozterkach? Być może spodoba mu się pozycja „24 godziny z życia mądrej rodziny” autorstwa Aurelie Chien Chow Chine.

Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Czytaj dziecku na głos

Czytanie dziecku na głos ma ogromny wpływ na rozwój językowy i czytelnicze umiejętności. Początkowo możecie czytać proste i krótkie opowiadania, a także ciekawe wierszyki. „Rymowanki Wyliczanki Pomelody” na tym etapie sprawdzą się świetnie! Z czasem możecie wprowadzać bardziej skomplikowane teksty. Pozwólcie sobie też na małe czytelnicze przystanki – zamiast czytać książkę od deski do deski, przerywajcie czasami lekturę, by porozmawiać o tym, co właśnie widzicie. Rodzice mogą zadawać pytania dziecku – o to, co teraz będą robić bohaterowie, ale też o to, co czują i o czym myślą – dziecko z kolei może wskazywać palcem widziane ilustracje, nazywać je, opisywać ich wygląd. Z taką nauką czytania dziecko nie tylko szybciej zrozumie tekst – to przede wszystkim piękny sposób na budowanie więzi!

Od czego zacząć naukę czytania? Pokaż, że czytanie jest przyjemne

Zastanawiacie się, jak nauczyć dziecko czytać? Pamiętajcie więc o tym, że dzieci bardzo często naśladują zachowanie dorosłych. Jeśli widzą, że rodzice czerpią przyjemność z czytania, prawdopodobnie same również będą do tego dążyć. Zamiast więc próbować za wszelką cenę wdrożyć poznane metody nauki czytania, warto pokazać dziecku, jak wiele różnorodnych form czeka dziś na czytelników – wcale nie muszą one zaczynać się i kończyć na tradycyjnej, papierowej książce! Ważne miejsce w biblioteczkach wielu dzieci zajmują przecież nie tylko książeczki do nauki czytania sylabami, ale też gry edukacyjne, z którymi poznawanie sylab jest świetną zabawą. Gra „Feluś i Gucio grają w sylaby” jest dobrym przykładem!

Nauka czytania dla dziecka. Podążaj za czytelnikiem!

Wspomnieliśmy już, że nauka czytania dla 6-latka (dla młodszego i starszego dziecka też) to proces. A skoro tak, to zarówno nauka czytania sylabami, jak i inne metody nauki czytania mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie weźmiemy pod uwagę obecnych umiejętności małego czytelnika. Wasze dziecko jest na początku czytelniczej drogi? Wybierzcie książki do nauki czytania, w których dominuje duża czcionka i krótkie zdania. Czytanie całych słów nie sprawia mu już trudności? Wówczas świetnie sprawdzą się książki z dłuższymi zdaniami i nieco trudniejszym słownictwem. Cały przekrój przyniesie wam „Czytam sobie” – trzypoziomowa seria książek dla początkujących i dużo bardziej zaawansowanych czytelników. Pamiętajcie też, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a czytanie jest umiejętnością, której nie należy przyspieszać – zamiast tego warto być cierpliwym i wspierać małego czytelnika w tym wymagającym procesie.

Zobacz nasze produkty na: https://natuli.pl/kategoria-produktu/ksiazki-dla-dzieci

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent