Nadwrażliwość na dotyk u dziecka

Dziecko krzywi się i płacze przy nakładaniu czapeczki, przy myciu twarzy lub wcieraniu kremu? Sprawdź jakie mogą być tego powody.
Z nadwrażliwością dotykową twarzy zazwyczaj zmagają się dzieci urodzone cesarskim cięciem , których główka nie została naturalnie odwrażliwiona poprzez przechodzenie przez kanał rodny.
Ujawnia się ona przy myciu twarzy, smarowaniu kremem, zakładaniu czapki czy szalika – dziecko krzywi się, płacze, kręci główką.
Co robić gdy dziecko przejawia nadwrażliwość na dotyk?
Poprzez naturalne, bliskie kontakty z dzieckiem, codzienne zabiegi higieniczne oraz masaże twarzy i głowy – zaczynając od stóp w kierunku głowy (masaż można znaleźć w książce E. Stecko „Masaż logopedyczny”). Nie należy zniechęcać się reakcjami dziecka, masujmy główkę, dotykajmy, możemy ją odwrażliwiać poprzez różne faktury np. piórko, gąbeczkę, w kąpieli nakładając pianę.
Mama zaprzestająca dotykania twarzy powoduje, że nadwrażliwość nie mija i objawia się na każdym etapie życia (u osób dorosłych charakteryzuje się niechęcią do obcinania włosów, golenia się, wykonywania makijażu).
wybierz eBook dla siebie