Nadwrażliwość na dotyk u dziecka

Noworodek płacze przy zakładaniu czapki. Nadwrażliwość dziecka na dotyk

Dziecko krzywi się i płacze przy nakładaniu czapeczki, przy myciu twarzy lub wcieraniu kremu? Sprawdź jakie mogą być tego powody.

Z nadwrażliwością dotykową twarzy zazwyczaj zmagają się dzieci urodzone cesarskim cięciem , których główka nie została naturalnie odwrażliwiona poprzez przechodzenie przez kanał rodny.

Ujawnia się ona przy myciu twarzy, smarowaniu kremem, zakładaniu czapki czy szalika – dziecko krzywi się, płacze, kręci główką.

 

Co robić gdy dziecko przejawia nadwrażliwość na dotyk?

Poprzez naturalne, bliskie kontakty z dzieckiem, codzienne zabiegi higieniczne oraz masaże twarzy i głowy – zaczynając od stóp w kierunku głowy (masaż można znaleźć w książce E. Stecko „Masaż logopedyczny”). Nie należy zniechęcać się reakcjami dziecka, masujmy główkę, dotykajmy, możemy ją odwrażliwiać poprzez różne faktury np. piórko, gąbeczkę, w kąpieli nakładając pianę.

Mama zaprzestająca dotykania twarzy powoduje, że nadwrażliwość nie mija i objawia się na każdym etapie życia (u osób dorosłych charakteryzuje się niechęcią do obcinania włosów, golenia się, wykonywania makijażu).

Marta Marzec

Marta Marzec

Pedagog i logopeda o specjalności wczesnej interwencji logopedycznej. Zajęcia terapeutyczne prowadzi w formie zabawy aby zachęcić najmłodszych do trudnych i żmudnych ćwiczeń, a także by przekazywane treści dostosowane były do ich indywidualnych potrzeb. W wolnej chwili - czyta książki i biega. Pracuje w przedszkolu na terenie Gdyni oraz prowadzi prywatną praktykę we własnej firmie Logat

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:niemowlęnoworodek