Jess Aarons czuje się outsiderem w szkole, a nawet we własnej rodzinie. Przez całe wakacje trenował biegi, żeby prześcignąć wszystkich kolegów. Jego plany pokrzyżuje jednak nowa uczennica Leslie Burke, która w wyścigu okazuje się szybsza od wszystkich chłopców.
Pomimo niezbyt fortunnego początku znajomości, Jessa i Leslie błyskawicznie połączy przyjaźń. Chłopiec uwielbia rysować, ale dopiero dzięki koleżance ujawnia światu swój talent. Leslie sprawia, że Jess może wreszcie puścić wodze swojej bezgranicznej wyobraźni. Razem zakładają magiczne królestwo Terabithii, do którego dostęp mają tylko szczęśliwcy, którzy przeskoczą strumień w lesie, znajdującym się nieopodal ich domów. Dzieci obejmują rządy w królestwie, toczą zaciętą walkę z Mrocznym Mistrzem i jego stworami oraz wymyślają szereg psikusów, żeby dopiec szkolnym łobuzom. Przyjaźń z Leslie wnosi w życie Jessa wiele radości.
Nagrodzeni Oscarem spece od efektów specjalnych z firmy Weta Digital, odpowiedzialnej za sukcesy „Władcy pierścieni” i „King Konga”, stworzyli magiczny świat Terabithii. Prace nad jego wykreowaniem prowadzone były w studiu założonym m.in. przez reżysera Petera Jacksona, w Wellington, w Nowej Zelandii. To właśnie ich dziełem są niesamowite stwory, wytworne pałace i zagadkowa puszcza, które ucieszą oko wielbicieli fantastyki w każdym wieku.
Katherine Paterson jest autorką 14 powieści i szeregu prac naukowych, w tym esejów dla dzieci i młodzieży. Jej książki, przetłumaczone na ponad 20 języków, rozeszły się na całym świecie w nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Dwie z nich – „Most do Terabithii” i „Jacob Have I Loved” – zdobyły Newberry Medal w latach 1978 i 1981.
Geneza
Do napisania „Mostu do Terabithii” Katherine Paterson zainspirowała w 1976 roku śmierć przyjaciela jej synka Davida. Ceniona pisarka pragnęła w ten sposób pomóc chłopcu w zmierzeniu się z tragedią, która dotknęła go w tak młodym wieku. Paterson miała w planach stworzenie zbioru baśni fantasy, ale ostatecznie jej książka przybrała formę barwnej opowieści o magicznej krainie, w której rozgrywa się heroiczna walka dobra ze złem.
Opublikowana w 1977 roku powieść otrzymała prestiżowy medal Newberry. „Most do Terabithii” poruszył miliony młodych czytelników na całym świecie i trafił do spisu lektur w wielu krajach. Tym samym stał się jednym z klasyków literatury amerykańskiej końca XX wieku.
Tytułowa kraina, zrodzona w dziecięcej wyobraźni, stanowi nawiązanie do Terebinthii, wyspy występującej w świecie Narnii, a konkretniej w powieściach „Książe Kaspian” i „Podróż ‘Wędrowca do Świtu’” autorstwa C.S. Lewisa. „Opowieści z Narnii” zostają bezpośrednio przywołane w dziele Katherine Paterson, gdy książka Lewisa trafia w ręce Jessa. Dzięki naukom w niej zawartym, chłopiec może godnie dzierżyć berło królestwa Terabithii.
Ekranizacja „Mostu do Terabithii”, wyprodukowana przez Walden Media i studio Walta Disneya, przenosi akcję powieści do współczesnego amerykańskiego miasteczka, które kryje szereg magicznych sekretów. W tytułowym królestwie bohaterowie znajdują schronienie przed szkolnymi wrogami, jak również tymi, którzy zrodzili się w ich wyobraźni. W niezwykłych przygodach towarzyszy im Książe Terrien, pies podarowany Leslie przez Jessa.
Film jest debiutem reżyserskim nominowanego do Oscara i wyróżnionego nagrodą Emmy twórcy filmów animowanych Gabora Csupo. Pomysł ekranizacji zrodził się w głowie angielskiej producentki Laurena Levine. Powieść polecił jej przyjaciel, którego 10 i 12-letnie dzieci zakochały się w książkach Paterson. W celu realizacji projektu Levine rozpoczęła współpracę z synem autorki, Davidem i zgłosiła się do studia Walden Media, mającego na swoim koncie sukcesy takie sukcesy jak „W 80 dni dookoła świata” i „Opowieści z Narnii”.
„Jedynym celem, jaki mi przyświecał, było nakręcenie perfekcyjnego, olśniewającego obrazu, który porusza serca wszystkich widzów”
(reżyser Gabor Csupo)
Polecamy również PANA MAGORIUM CUDOWNE EMPORIUM oraz Film dla dzieci – Tajemnica Rajskiego Wzgórza