Maja i jej świat. Wspomnienia. Recenzja

maja i jej świat
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Książkę przeczytałam wraz z sześcioletnią córką, którą zaintrygowały „dorosłe” rysunki. Obie krzywimy się na infantylne ilustracje, zbyt wiele słodkich i kolorowych, pyzatych postaci więc te nam się spodobały.

„W urodziny babci też padał śnieg. Była zima.”

Te słowa zaczynają książkę, więc dobrze wpisują się w przedświąteczny i zimowy klimat. Maja właśnie w taki zimowy dzień postanowiła upiec ukochanej babci ciasto ze śmietaną, takie jakie starsza pani lubiła najbardziej. Potem nie bez przygód dostarczyła je babci, w stanie – delikatnie mówiąc – lekko spłaszczonym. Ale i tak było pyszne.

W książce nie znajdziemy dialogów ani wartkiej akcji. To spokojny utwór, opowiadany w pierwszej osobie, będący zapisem wspomnień tytułowej Mai. Córka w trakcie czytania mówiła, że książka jest ładna, ale za mało się w niej dzieje, jednak gdy dotarłyśmy do końca utworu stwierdziła, że faktycznie śmieszne scenki byłyby nie na miejscu. Zgadzam się z nią w zupełności.

„Ten czas był jedyny i wyjątkowy. Potem zamykałam oczy, a babcia całowała mnie w czoło i życzyła najpiękniejszych snów. A teraz babci już nie ma. Tylko jej piękne i kochane wspomnienie w moim sercu.”

Komu polecam? Każdemu. Do czytania z przedszkolakami jako wstęp do rozmów o emocjach oraz motywacji do własnoręcznego zrobienia czegoś dla bliskich; dla starszego rodzeństwa, by mogło odświeżyć – może już przykryte kurzem – wspomnienia. My, dorośli też nie pozostaniemy obojętni wobec prostej formy wysuwającej na pierwszy plan przekaz utworu. Jaki? Przeczytajcie sami.

Maja i jej wspomnienia jest nietypową propozycją, przyjemną i dopracowaną. Szczególnie polecam w pracy terapeutycznej z dziećmi nie radzącymi sobie z emocjami po stracie kogoś bliskiego.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Marta Sikorska

Maja i jej świat. Wspomnienia
Autor: Anna Obiols
Ilustracje: SUBI Joan Subirana
Przekład: Zofia Beszczykowska
Wydawnictwo: Adamada
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 36

Więcej informacji na stronie wydawnictwa Adamada

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com