Konto dla dziecka. Kto i jak może je otworzyć?

Konto dla dziecka. Kto i jak może je otworzyć?
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Edukacja finansowa dzieci wciąż znajduje się na niskim poziomie. Aby zmienić ten stan, warto np. założyć konto dla dziecka i już od najmłodszych lat uczyć go zarządzania pieniędzmi. Konto dla nieletnich daje również możliwość kontroli wydatków przez rodzica lub opiekuna, dlatego finanse zgromadzone na koncie są w pełni bezpieczne. Jak otworzyć konto bankowe dla dziecka?

Jakie konto bankowe dla dziecka?

Rodzice coraz chętniej zakładają swoim dzieciom konta w banku. Powodem jest chęć nauczenia ich oszczędzania, a także samodzielnego i rzetelnego dysponowania pieniędzmi znajdującymi się na rachunku. Osobiste konto bankowe dla dzieci umożliwi zgromadzenie w jednym miejscu pieniężnych prezentów urodzinowych, komunijnych czy z okazji przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jakie konto bankowe dla dziecka wybrać? Wybierając konto bankowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty związane z rachunkiem, ale również jego funkcje. Do podstawowych należą:

  • planowanie oszczędności;
  • zarządzanie kontem przez bankowość online oraz aplikację mobilną banku;
  • wykonywanie przelewów, które muszą być zweryfikowane przez rodziców;
  • dokonywanie płatności za pomocą karty płatniczej;
  • możliwość doładowania telefonu;
  • korzystanie z rabatów i promocji najczęściej określonych czasowo.

Podczas wyboru konta bankowego dla dziecka, warto również przejrzeć możliwości, które ma po założeniu rachunku rodzic. To on w głównej mierze będzie zarządzał rachunkiem nieletniego. Może zdecydować o tym, ile pieniędzy dziecko może wypłacić lub jak wysoki przelew może wykonać. Opiekun dziecka posiadającego konto może:

  • mieć stały wgląd w historię finansową dziecka;
  • zmieniać limity transakcji;
  • zarządzać kartą płatniczą, którą dziecko otrzyma do konta;
  • weryfikować przelewy zlecone przez dziecko (rodzin w każdej chwili może cofnąć płatność);
  • blokować funkcje konta dla dziecka.

Jeśli zamierzamy otworzyć konto dla dziecka sprawdźmy, czy ma ono wszystkie powyższe funkcje. Dzięki temu jako rodzice uzyskamy możliwość pełnego zarządzania finansami naszego dziecka, co da mu większe bezpieczeństwo.

Konto dla dziecka od urodzenia

Wiele banków oferuje konto zarówno dla dziecka, jak i dla nastolatka. Warto pamiętać również o tym, że rachunek bankowy możemy założyć dla dziecka, które dopiero się narodziło. Konto dla dziecka od urodzenia to rachunek dostępny od 0 do 13 roku życia. Musi być on “podpięty” pod konto osobiste osoby dorosłej. To ona może w pełni zarządzać rachunkiem nieletniego. Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia zwykle jest darmowe. Możemy do niego otrzymać spersonalizowaną kartę płatniczą, która również będzie pod kontrolą osoby dorosłej. Za pomocą karty nieletni może swobodnie wypłacać pieniądze z konta, a także zasilać nimi swój rachunek.

Konto bankowe dla dziecka powyżej 13 lat

Innym rodzajem rachunku osobistego jest konto dla dziecka powyżej 13 roku życia. To tzw. konto dla nastolatków. Również jest ono dostępne w wielu bankach i pełną kontrolę nad nim sprawuje osoba dorosła. Nieletni, czyli osoba pomiędzy 13 a 17 rokiem życia, może zarządzać swoimi finansami z poziomu bankowości mobilnej, a także korzystając z karty płatniczej. Korzystanie z konta bankowego przez dzieci jest bardzo wygodnym i bezpiecznym sposobem na noszenie przy sobie pieniędzy. Nawet, jeśli nasze dziecko zgubi kartę płatniczą, rodzic w każdej chwili może ją zastrzec. Zrobi to korzystając z bankowości mobilnej, dzwoniąc na infolinię czy udając się do najbliższej placówki banku. Gdy zgubimy pieniądze, raczej trudno będzie nam je znaleźć. Warto więc, aby nasze dziecko nosiło kieszonkowe na karcie płatniczej.

Jak założyć konto dla dziecka?

Konto dla dziecka czy nastolatka do 17 roku życia może być założone przez osobę dorosłą (rodzica lub opiekuna), który posiada konto w wybranym przez nas banku. Pamiętajmy, że istnieje możliwość przeniesienia naszego rachunku do innej instytucji jeśli uznamy, że oferuje ona lepsze warunki usługi. Aplikację o konto bankowe dla dziecka złożymy w dowolnym banku lub przez bankowość internetową. Dopełniając formalności w placówce zostaniemy poproszeni o:

  • dowód osobisty;
  • numer PESEL dziecka, któremu chcemy założyć konto;
  • akt urodzenia i dokument potwierdzający tożsamość dziecka (np. dowód osobisty, legitymację szkolną, paszport dziecka);
  • zgodę na założenie konta (niektóre banki wymagają obecności dziecka podczas zakładania konta);
  • odręczny podpis na umowie.

Jeśli zdecydujemy się założyć konto dla dziecka online, musimy złożyć specjalny wniosek. Po jego rozpatrzeniu bank prześle nam do podpisania stosowne dokumenty (zostaną one dostarczone przez kuriera). Gdy podpiszemy umowę, kilka dni później otrzymamy kartę, którą należy aktywować.

Konto dla dziecka – dlaczego warto je założyć?

Konto bankowe dla dziecka otworzymy zarówno stacjonarnie, jak i online. Formalności wcale nie jest dużo, więc rachunek możemy założyć od ręki. Dlaczego warto otworzyć konto dla dziecka? Przede wszystkim dlatego, aby mogło ono już od najmłodszych lat uczyć się zarządzać swoimi finansami. Prócz edukacji finansowej, zaletami posiadania konta dla nieletnich jest:

  • oszczędność czasu;
  • wygoda;
  • bezpieczeństwo;
  • kontrola rodzicielska nad wydatkami dziecka.

Dzieci w ramach swojego konta mogą korzystać z licznych promocji czy rabatów. Bardzo często ich konta są całkowicie darmowe lub wymagają wniesienia tylko niewielkich opłat. Własne konto bankowe daje szansę młodym na naukę obsługi rachunku, a także karty płatniczej przypisanej do konta.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Loando

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent