Jak to zbudować? Od razu w umyśle rodzi się pytanie: ale co zbudować? Okazuje się, że tytułowe „to” oznacza niemal wszystko. I do tego nie musimy się ograniczać do budowania jedynie na lądzie. Chcesz budować na lodowcu, pod ziemią, w morzu, a nawet w kosmosie? Proszę bardzo! Jak zatem tego dokonać (to być może w przyszłości…) i poznać tajniki architektury?
Odpowiedź jest prosta – właśnie w książce Jak to zbudować? inżynierka Roma Agrawal opowiada o tym, jak powstawały, powstają i będą powstawać rozmaite budowle i konstrukcje. Wyjaśnia zawiłe inżynieryjne kwestie, przybliża niezwykłe ciekawostki, zarówno historyczne, jak i ze świata przyrody, a to wszystko po to, by zainteresować architekturą młodych czytelników.
Nie mogę się oprzeć, by już na początku nie napisać, że niewątpliwie jest to fascynująca książka pokazująca, jak powstawały różne budynki i konstrukcje. Są to historie wyjątkowych budowli.
Struktura książki jest bardzo przejrzysta, a podział na poszczególne rozdziały spójny tematycznie. Kolejno śledzimy informacje, jak budować: płaskie, wysokie i podłużne konstrukcje. Płynnie przechodzimy przez kopuły, systemy kanalizacyjne, mosty i tamy. Okrywamy tajniki stawiania wytrzymałych i stabilnych budowli. Różne techniki inżynierskie przedstawiane są na przykładzie konkretnego budynku. Opisywane są wyzwania w postaci przeszkód geologicznych, użyte materiały, sprzęt. Choćby londyński wieżowiec The Shard – nad którym pracowała Autorka – został pokazany w kontekście opowiadania o wyzwaniach związanych z budowaniem bardzo wysokich budynków, tunel pod Tamizą demonstruje techniki drążenia, zaś sztukę stawiania kopuł ilustruje rzymski Panteon.
Sama Autorka – Roma Agrawal jest inżynierem budowlanym dobrze znanym ze swojego wkładu w promocję zawodu inżyniera.
Widać, że swoją wiedzą lubi się dzielić, a czyni to nadzwyczaj umiejętnie. Mimo, że używany język jest techniczny, to objaśnienia zjawisk i życiowe porównania są łatwe do zrozumienia, a młodzi czytelnicy nie czują się tratowani protekcjonalnie. Wciągające opisy technik konstrukcyjnych doskonale uzupełniają piękne, wyraziste ilustracje Katie Hickey.
Ciekawe są też informacje o materiałach budowlanych i ich ewolucji, nie brakuje sylwetek sławnych inżynierów i słowniczka.
Myślę, że dzięki tej niezwykłej pozycji więcej młodych ludzi zafascynuje się techniką i rozważy karierę inżyniera. Pewna za to jestem, że książka Jak to zbudować? jest idealna na prezent, bowiem każde dziecko z natury jest ciekawe świata.
Wybierzcie się zatem w fascynująca podróż po całym świecie i przekonajcie, jak powstały wspaniałe mosty, wieżowce, stadiony, zapory i katedry. Rozwój nauki powoduje, że w przyszłości powstanie jeszcze wiele niezwykłych budowli – może również w kosmosie?
Jak to zbudować?
Autor: Roma Agrawal
Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska)
Więcej informacji https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/jak-to-zbudowac/