Jak pomóc dziecku znaleźć hobby? 4 porady ekspertów

Jak pomóc dziecku znaleźć hobby? 4 porady ekspertów
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Znalezienie hobby to ważny element rozwoju każdego dziecka. W końcu warto jest mieć swój własny świat zainteresowań, do którego można się udać w dowolnym momencie – po odrobinę relaksu i dobrej zabawy. Tylko jak znaleźć hobby maluchowi? Jakie mogą być zainteresowania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym? My już wiemy – i dzisiaj chętnie podzielimy się z Tobą kilkoma pomysłami naszych ekspertów. Czytaj dalej!

Niemal każde hobby dla dzieci sprzyja zdobywaniu nowych umiejętności, znajomości i kształtowaniu dziecięcej osobowości. Nie zawsze może być jednak łatwo znaleźć pasję, która pogłębi indywidualne zainteresowania dziecka. Zwłaszcza, kiedy jest jeszcze małe i jego ulubione zadania dopiero powolutku się klarują. Ale jakie ciekawe hobby warto w takim razie podsunąć maluchowi? Od czego zacząć i co wypróbować, aby przy tym nie zbankrutować? Sprawdźmy!

Jakie można mieć hobby w wieku… 3 lat? 

Małe dzieci są różne – już od pierwszych dni ich indywidualność stopniowo się kształtuje. W wieku około 3 lat mają swoje preferencje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tym momencie zacząć rozwijać zainteresowania dziecka. Przykłady prostych hobby w tym wieku to:

– rysowanie i malowanie
– sport, w tym chociażby gimnastyka, gra w piłkę i taniec (m.in. balet)
– urządzanie oraz dekorowanie domków dla lalek i innych zabawek
– gra na instrumencie (np. pierwsze lekcje pianina poprzez zabawę)
– proste prace w ogródku, np. sadzenie i pielęgnacja pierwszych roślinek
– nauka języków obcych poprzez gry, animacje i zabawy edukacyjne
– sprzątanie (serio, serio – małe dzieci bardzo szybko uczą się dobrych nawyków i odnajdują relaks podczas odkurzania czy mycia powierzchni gąbką)

To tylko kilka wybranych inspiracji – możesz również sięgnąć po nietypowe hobby, takie jak formowanie figurek z modeliny, piankoliny i ciastoliny, robienie prostej biżuterii z koralików czy tworzenie pacynek (upewnij się tylko, czy starczy Ci cierpliwości na domalowywanie oczek lub szukanie zaginionego koralika w czeluściach dywanu z długim włosiem). Kluczowe w podjęciu odpowiedniej decyzji jest przede wszystkim obserwowanie i reagowanie. O co konkretnie z tym chodzi?

Obserwacja i reakcja, czyli nie namawiaj na to, co lubisz. Akceptuj dzieci takie jakie są. Hobby wyklaruje się samo

Po pierwsze – eksperymentuj. Dzieci lubią próbować różnych nowych rzeczy (ah to rysowanie po całym domu i wyrywanie stron z Twoich książek, czad!), więc kluczowa jest różnorodność aktywności. Zwracaj uwagę na to, jak maluch spędza wolny czas sam z siebie: czy coś go fascynuje? Może jakieś zwierzę przyciągnęło jego szczególną uwagę? A może stara się naśladować często wykonywaną przez Ciebie czynność w domu?
Po drugie – pozwól mu bawić się różnymi materiałami i bezpiecznymi narzędziami. Kibicuj i chwal drobne sukcesy – bo Twoje pozytywne reakcje napędzają jego pasję. Uważaj tylko na namawianie na hobby, które jest interesujące głównie dla Ciebie.
I stąd po trzecie – pamiętaj, że dziecko musi zachować swoją autonomię nawet w tak młodym wieku. Przez nieustające sugestie może chcieć Cię zadowolić, nie spełniając się w danej aktywności. W związku z tym akceptuj, obserwuj, kibicuj i reaguj. Zobaczysz, że hobby wykiełkuje z czasem.

Hobby dla dzieci a socjalizacja. Czy dzieci inspirują… dzieci? 

Socjalizacja pierwotna z biegiem czasu ustępuje miejsca socjalizacji wtórnej. I tak oto po kilku latach dziecko chce się czuć przede wszystkim częścią grupy, z której czerpie inspirację. Potrzebuje akceptacji rówieśniczek i rówieśników. A często to właśnie oni wskazują mu ciekawe hobby. Wspólne zajęcia z tenisa, szermierki czy siatkówki, nauka języka obcego na kursie grupowym, spędzanie czasu na czynnościach typu do it yourself – paczka w tym samym wieku wskazuje, jak znaleźć hobby dla siebie i spędzić czas z innymi. To bardzo ważne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które chcą czuć się częścią swojej nowej społeczności. W ramach czwartej rady, namawiamy więc: spróbuj porozmawiać z innymi rodzicami w klasie swojej pociechy. Może się okazać, że nie tylko wspólnie wyślecie dzieci na ich ulubione zajęcia, lecz także zaoszczędzicie, wybierając pakiet grupowy. 

Novakid

776 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent