Jak cenna jest przyjaźń? – recenzja książki O Kaziku i misiu Słoniku

O Kaziku i misiu Słoniku - książka dla dzieci o ponadczasowej przyjaźni
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Często spotykam się z opiniami, że szczera przyjaźń nie istnieje, że trudno ją znaleźć. Może dlatego, że tylko oczekujemy, a nie dajemy nic w zamian? Skoro my, dorośli, czujemy się źle i czegoś w relacjach nam brakuje, jak nauczymy nasze dzieci lojalności wobec przyjaciół i przekażemy jej wartość? Poradziłabym, by sięgnąć po „dobre” książki dla dzieci, które łamią stereotypy, zawierają ciekawostki, wzruszają i bawią jednocześnie. Jedną z nich jest lektura O Kaziku i misiu Słoniku wydawnictwa Zielona Sowa.

Kazik to sześcioletni chłopiec, którym na co dzień opiekuje się babcia. To właśnie ona nauczyła go, że śmieci to nie tylko zepsute, niepotrzebne nikomu przedmioty, ale przede wszystkim skarby, z których możemy zrobić użytek. Pewnego dnia, na śmietniku, Kazik znajduje starą walizkę, a w niej pozytywkę, kawałek cegły, gwizdek i procę. Jest też miś – wyjątkowa pluszowa zabawka, która umie mówić i w dodatku, przekornie, nazywa się Słonik. Między misiem, a Kazikiem rodzi się nić porozumienia. I właśnie wtedy okazuje się, że jest też ktoś trzeci – chłopiec, za którym Słonik bardzo tęskni i którego chce odnaleźć. Czy pluszak znajdzie Zbysia i znowu będzie szczęśliwy? A może zapomni o swoim starym właścicielu i zostanie u Kazika? Tego dowiecie się dopiero na ostatnich kartach książki.

O Kaziku i misiu Słoniku Katarzyny Pruszkowskiej to opowieść dla dzieci w wieku przedszkolnym, które podczas wzruszającej wizyty u tytułowego chłopca, dowiedzą się sporo o ponadczasowej przyjaźni, podejmowaniu nowych, czasem trudnych wyzwań i radzeniu sobie ze stratą bliskich. Pozycja, przesiąknięta ciepłem, porusza od pierwszych stron, a o jej wartości decyduje język, historia i struktury wyobrażeniowe. W książce Katarzyny Pruszkowskiej sposób narracji dostosowany jest do wieku odbiorcy, a przemyślana i ciekawa fabuła znajdzie uznanie wśród młodych czytelników, choć tekst pełen emocji niejednokrotnie wzruszy też starszych. Warto również wspomnieć o bohaterach, których nie sposób nie lubić. Odważni, odpowiedzialni, pomocni i szczerzy, są wzorem do naśladowania. Jest też coś, co dzieci uwielbiają – czary i magia, za sprawą których miś Słonik rozmawia z ludźmi oraz kolorowe ilustracje Moniki Rejkowskiej, wzbogacające niejedną stronę.

Podsumowując, O Kaziku i misiu Słoniku to piękna opowieść, która powinna znaleźć się w dziecięcej biblioteczce, ponieważ potwierdza wielką wartość przyjaźni. Jeśli chcecie, by wasze pociechy właściwie definiowały relacje między ludźmi, pokażcie im tę książkę.

Eliza Idczak

O Kaziku i misiu Słoniku
autorka: Katarzyna Pruszkowska
ilustracje: Monika Rejkowska
s.48
format: 195 x 240 mm
Wiek: 4+
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zielona Sowa

O Kaziku i misiu Słoniku - książka dla dzieci o ponadczasowej przyjaźni

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent