Weleda
Weleda Baby

Ja i moje mikroby – recenzja książki o tym, z kim dzielimy ciało

ja i moje mikroby recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynku wydawniczym pojawiło się nagle wiele książek dotyczących wirusów, bakterii i chorób, a także ich zapobieganiu. Autorzy prześcigają się w pomysłach na przedstawienie młodym czytelnikom tematyki będącej na czasie. Przy wyborze najlepiej kierować się autentycznością, pomysłem i kwalifikacjami autora, a także walorami wizualnymi. Jedną z takich książek jest publikacja Ja i moje mikroby Philipa Buntinga, z serii Akademia Mądrego Dziecka.

Poznajcie mikroby, maleńkie stworzonka, których nie widać gołym okiem. Jednak to, że ich nie widać, nie znaczy, że ich nie ma. Są. Są wszędzie. W powietrzu, na pustyni, w wodzie, na naszej skórze, a nawet w żywności. Wiele z nich nie zostało jeszcze odkrytych, ale te, które potrafimy nazwać, są całkiem ciekawe. Niektóre pomagają przygotować potrawy, inne trawić pokarm, a jeszcze inne wywołują swędzenie, a nawet choroby. Są takie, które wyglądają całkiem poważnie oraz takie, które wywołują szeroki uśmiech na twarzy. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zerknijcie do książki.

Publikacja Ja i moje mikroby to lektura pełna zaskakujących faktów i ciekawostek, skierowana do dzieci w wieku szkolnym, które dopiero zgłębiają wiedzę z zakresu przyrody. Jednym z walorów publikacji jest przystępny, prosty w odbiorze język. Ciekawostki, adekwatne do wieku odbiorcy, mają wartości dydaktyczne i humorystyczne, co ułatwia ich zapamiętywanie. Dodatkowo, podane są w rzeczowy, krótki sposób i zapisane różnymi czcionkami. Co istotne, dzieci nie muszą bezwzględnie przeczytać książki strona po stronie, żeby przyniosła korzyści.

Kolejny atut to sposób wydania.

Autor doskonale wie, do kogo kieruje swoje publikacje i co przykuje uwagę dziecka. Krótki tekst i obraz tworzą w książce spójną całość – hasła rozmieszczone na całej stronie uzupełnione są groteskowym obrazem, przez co wszystko przybiera formę komiksu. Dodatkowo wizualizacja ułatwia zrozumienie niełatwego tematu.mikroby4

Książka nie jest podzielona na rozdziały, ale nie utrudnia to korzystania z niej. Ułożona w logiczną całość, na początku wyjaśnia czym są mikroby, następnie omawia każdy z sześciu rodzajów drobnoustrojów – wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki, archeony i priony. Nie zabraknie tez informacji o lekarstwach czy odporności stadnej, a także szlaku przeziębienia i procesie namnażania się wirusów.

Książka Philipa Buntinga nie będzie pozycją dla dzieci, które szukają wyczerpujących wiadomości dotyczących mikrobów.

To publikacja dla tych, którzy dopiero zapoznają się z tematem. Lektura zawiera podstawowe informacje o drobnoustrojach, gdyż ma za zadanie wytłumaczyć podstawowe pojęcia z tego zakresu, rozbudzić ciekawość dziecka i zachęcić do dalszego zgłębiania tematu.

Od ponad roku hasło wirus czy bakteria wywołuje u wielu dzieci stres i dezorientację. Jeśli więc szukacie publikacji, która w wartościowy sposób przybliży uczniom tematykę drobnoustrojów i będzie fundamentem do dalszych rozmów i rozwoju dziecka, książka Ja i moje mikroby będzie słusznym wyborem.

Eliza Idczak

Ja i moje mikroby
Autor: Bunting Philip
okładka twarda
Data premiery: 2021-05-19
Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć
Liczba stron: 32
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Harper Collins Polska

211 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent