Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 11 min. 🕑
Przyznajmy to otwarcie – internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Współcześnie dzieci wychowują się w otoczeniu technologii i komunikacji online. I po podłączeniu do wi-fi czują się swobodnie jak ryba w wodzie, będąc jednak rybą w sieci. Czy ta sieć jest dla nich bezpieczna, czy też stanowi powód do obaw? W końcu we wszystkim istnieje pewna zdrowa granica. Również w przypadku samodzielnego wchodzenia dziecka do świata online. Gdzie przebiega? Czy bezpieczny internet dla dzieci dzisiaj istnieje? Jak odpowiednio zabezpieczyć domowy komputer dla dziecka? Przyjrzyjmy się tym kwestiom!

Idea internetu jest piękna. Połączenie z ludźmi niemal z całego globu. Wymiana wiedzy, informacji i swobodny przepływ dóbr. Nagle mamy świat na wyciągnięcie ręki – a przynajmniej na wysokości myszki i klawiatury. Inaczej jednak będzie postępować dorosły niż dziecko w sieci. To drugie wymaga znacznie większej ochrony. I nie chodzi o to, aby posługiwać się retoryką strachu, mówiąc o technologii, która sama w sobie jest wspaniała. Rzecz w tym, by zachować zdrowy rozsądek w dostępie do informacji. Bezpieczny internet dla dzieci nadal jest możliwy. Wymaga jednak trochę więcej wysiłku. Czas go podjąć!

Twoje dziecko w sieci – czy istnieje bariera wiekowa? 

Nie ma progu wyznaczającego dobry moment na rozpoczęcie korzystania z internetu. W sieci nie obowiązuje dowód osobisty – a przynajmniej na większości stron. Jasne: część aplikacji ma swoje ograniczenia i zalecenia. Nie są one jednak przestrzegane z taką surowością jak chociażby sprzedaż alkoholu w sklepie (a przecież wiesz, że i z tym nadal bywa w Polsce różnie). Bariera wiekowa nie istnieje. Warto jednak wiedzieć, że w 2019 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował pewne badanie o obecności nieletnich w sieci. Wykazało ono, że dziecko w sieci porusza się już od szkoły podstawowej: 90% dzieci w wieku od 7 do 15 lat korzysta z internetu [1]

Zapisz się do newslettera Novakid i poznaj tajniki rodzicielstwa:

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!
Zgody:

var showPhoneInputError = function(inputId) {
var errorMessage = document.getElementById("error-msg-" + inputId);
var input = document.getElementById(inputId);
errorMessage.classList.add("phone-error");
errorMessage.classList.remove("phone-error-hidden");
input.classList.add("phone-input-error");
};

window['recaptcha_callback'] = function() {
// Get all recaptchas in the DOM (there may be more than one form on the page).
var recaptchas = document.getElementsByClassName("g-recaptcha");
for (var i in recaptchas) {
// Set the recaptcha element ID, so the recaptcha can be applied to each element.
var recaptcha_id = "recaptcha_" + i;
recaptchas[i].id = recaptcha_id;
var el = document.getElementById(recaptcha_id);
if (el != null) {
var sitekey = el.getAttribute("data-sitekey");
var stoken = el.getAttribute("data-stoken");
grecaptcha.render(recaptcha_id, {"sitekey":sitekey,"stoken":stoken});
}
}
}; _load_script("https://www.google.com/recaptcha/api.js?onload=recaptcha_callback&render=explicit");
var _form_serialize = function(form){if(!form||form.nodeName!=="FORM"){return }var i,j,q=[];for(i=0;i

A co ze smartfonem? W jakim wieku telefon dla dziecka będzie rozsądnym rozwiązaniem? 

Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi – niestety. To samo badanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej wykazało jednak, że 41,9 proc. dzieci zaczęło korzystać z własnego telefonu w wieku 7-8 lat [1]. Jest szansa, że ten próg będzie się obniżał – obecnie maluchy płynnie operują komórkami i tabletami od bardzo wczesnego wieku. Pamiętaj, że kiedy telefon dla dziecka staje się nierozerwalnym kompanem, to warto powiedzieć stop i zrobić mały detoks technologiczny. Nie będzie to proste i nie powinno być przede wszystkim brutalną zmianą. Rzecz w tym, aby pokazać dziecku inne ciekawe aktywności i znaleźć pewną równowagę między światem online a tym, co rzeczywiste.  

Komputer dla dziecka a nauka i przyjemności, czyli jak wyznaczać granice

Dzieci są mądre. I bywają sprytniejsze, niż Ci się wydaje. Pod pretekstem odrabiania lekcji łatwo jest im wyegzekwować dodatkową godzinę na grę online. Jak to przeskoczyć? Szczerością. Wytłumacz dziecku swoje obawy wynikające z nadużywania przez nie technologii. Opowiedz o tym, że ten piękny i wciągający świat wirtualnych zabaw może być urozmaiceniem codzienności, ale nie jej ekwiwalentem. Dawaj jednak coś w zamian. Organizuj zabawy, wyjścia, spotkania na dworze. Nie ograniczaj, kiedy nie masz alternatywy, ale wprowadź zasadę bezpiecznego korzystania z Internetu – np. z aplikacją do śledzenia czasu spędzonego przed ekranem oraz kontrolą rodzicielską typu Qustodio. Wskazuj opcje, inspiruj. Idź na układ – matma, a dopiero potem Fortnite. A za świetnie zdany sprawdzian dodatkowa godzinka gry w weekend. I bądź przy swoim dziecku przy przeżywaniu wirtualnych przygód w cyfrowym świecie. Okaż zainteresowanie jego zainteresowaniom W przeciwnym razie nazwie Cię bambikiem bez fałdolców – a Ty będziesz się godzinami zastanawiać, na czym polegał Twój błąd. 

[1] Urząd Komisji Elektronicznej, Badanie konsumenckie dzieci i rodziców 2019, źródło: https://uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-dzieci-i-rodzicow-2019,277.html, dostęp online: 16.03.2023.

Novakid

599 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent