Filmy na rodzinny wieczór – co obejrzeć wspólnie z nastolatkami?

Filmy na rodzinny wieczór – co obejrzeć wspólnie z nastolatkami?
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑
Gdy siadamy do wspólnego oglądania filmów, zwykle wybieramy rodzinne seriale lub filmy fabularne. Ale teraz, gdy zwolniliśmy, mamy więcej czasu i – być może – mniej obowiązków, a wieczorem jesteśmy mniej zmęczeni, może spróbujmy obejrzeć z dziećmi film dokumentalny, a później porozmawiać na jego temat?

Chcielibyśmy zaproponować Wam filmy dokumentalne, które możecie obejrzeć ze starszymi nastolatkami. Podejmują one trudne tematy, ale czy obecna sytuacja nie jest idealnym momentem do obejrzenia wspólnie takich właśnie filmów i dyskusji o tym, co poszło nie tak i co w naszym świecie warte jest naprawienia?

Proponujemy także tematy do rodzinnej dyskusji. To doskonała okazja, by lepiej poznać swoje dzieci – ich poglądy i wartości, jakimi się kierują. Czy potrafią zadawać pytania? Czy potrafią samodzielnie myśleć i kwestionować autorytety?

Filmy dokumentalne pokazują nam zwykle miejsca i rzeczy, których zupełnie nie znamy. Ich punkt widzenia bywa bardzo subiektywny, możecie nie zgadzać się ze wszystkim, o czym mówią autorzy – ale to przecież doskonały początek do dyskusji!

Uwaga! Większość z tych filmów nie jest dla młodszych nastolatków, gdyż porusza tematy trudne i czasami bolesne. Niektórymi mogą być znudzone, trzeba także czytać napisy.  Jeżeli nie jesteście pewni, czy film nadaje się dla Waszego dziecka, zobaczcie zwiastun.

1. Minimalizm – film dokumentalny o rzeczach ważnych – Netflix

minimalizm plakat filmu

Rzeczy, które kupujemy dyktują to, w jaki sposób spędzamy czas, ile pracujemy, jak zarządzamy swoim czasem wolnym i ile go mamy – także dla rodziny. Minimalizm to film dokumentalny,  w którym poznajemy historie ludzi, którzy zdecydowali się zamienić “mieć” na “być” i – zamiast zajmować się gromadzeniem rzeczy – zajęli się życiem. 

Temat do dyskusji po filmie: Porozmawiajmy o przedmiotach materialnych. Czy rzeczy, które kupujemy sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi? Co jest dla nas konieczne, a czego tak naprawdę wcale nie potrzebujemy? Jak działa na nas reklama i marketing? W jaki sposób wmanipulowuje nas ona w „pożądanie” rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne? Kto i dlaczego „robi nas w konia”? Co to są marki, jak działa system “rzeczy markowych”. W końcu, czym jest dla nas szczęście?

Zobacz zwiastun:

2. Brene Brown ODWAGI (The Call to Courage) – Netflix

 

Brene Brown Odwagi

„Odwagi” nie jest w zasadzie  filmem dokumentalnym, jest to wykład. Ale nie obawiajcie się! Zostaniecie wciągnięci w jednej chwili i na pewno nie będziecie się nudzić. Brené Brown jest profesorem i autorem licznych książek dotyczących odwagi, wstydu, wrażliwości i empatii. Jest też świetnym mówcą. Jej wykłady i podcasty cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W wykładzie Odwagi!  z humorem i empatią wyjaśnia, jak znaleźć odwagę w kulturze zdominowanej przez niedostatek, strach i niepewność. Uczy ludzi, że bez wrażliwości i odwagi nie będą w życiu szczęśliwi.

Temat do dyskusji: Czym dla nas jest odwaga? Co oznacza dla nas wrażliwość?  Jakimi wartościami kierujemy się w życiu?

3. W obronie słoni (An Apology To Elephants) – HBO

W obronie słoni plakat

Trudny film o piekle, jakie zgotowało tym cudownym zwierzętom współczesne społeczeństwo – jak okrutnie traktujemy słonie, zarówno w ogrodach zoologicznych, jak  i cyrkach. Film pokazuje dramatyczne warunki, w których żyją te niegdyś otaczane kultem, a dziś zagrożone wyginięciem zwierzęta. Filmowcy rozmawiają z biologami, naukowcami i aktywistami, którym los tych pięknych i mądrych zwierząt nie jest obojętny. Twórcom udaje się dotrzeć do światowej sławy ekspertów, którzy próbują wytłumaczyć, skąd bierze się to szaleństwo i jak je powstrzymać.
Temat do dyskusji: Co myślisz o występach zwierząt w cyrkach? Jakie jest twoje zdanie na temat polowań na zwierzęta? Jak możemy chronić dziką przyrodę?

4. Zjedz to (Just Eat It) cda

Zjedz to plakat filmu

Jedzenie to obsesja naszych czasów. Kochamy jeść i z zapałem oglądamy dziesiątki  kulinarnych programów,  kolorowych magazynów i blogów. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia na każdym etapie – zarówno podczas jego produkcji, jak i w naszych domach. Okazuje się, że wyrzucamy jedzenie do kosza, bo…. nieatrakcyjnie wygląda. Twórcy filmu przez 6 miesięcy nie kupowali jedzenia i żywili się produktami, które trafiłyby na śmietnik. Wynik eksperymentu okazał się szokujący. Film ujawnia filozoficzny aspekt marnowania żywności, które wpływa dewastująco na planetę.
Tematy do dyskusji: Czy i dlaczego marnujemy jedzenie w naszym domu? Jak możemy to zmienić? Co jeszcze możemy zrobić, by przestać marnować jedzenie na większą skalę? Czy możemy zmienić nasze nawyki zakupowe?

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

5. Więcej niż miód (More Than Honey)  – cda

Więcej niż miód

Film opowiadający o relacjach pomiędzy owadami a ludźmi. O naturze i naszej przyszłości. Markus Imhoof, wnuk szwajcarskiego pszczelarza, pokazuje nam poważny kryzys, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony! Podróżując z kamerą po świecie, reżyser za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje, jak żyją i zachowują się pszczoły w gniazdach i ulach. Poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników w Kalifornii, Szwajcarii, Chinach i w Australii. Poznajemy właścicieli małych farm, jak i wielkich przemysłowych hodowli.
Temat do dyskusji: Zależność świata ludzi od przyrody. Czy ciągły wzrost gospodarczy jest możliwy? Jak możemy dbać o przyrodę? Czy jest coś takiego, co możemy zrobić dla owadów już dziś?

Zobacz zwiastun:

6. Ścigając koralowce (Chasing Coral) – Netflix

ścigając koralowce plakat

Rafy koralowe są źródłem całego życia w oceanach, niezwykłym ekosystemem, który podtrzymuje całe życie. Jednak wraz z emisją dwutlenku węgla ogrzewającego morza, zjawisko zwane „wybielaniem koralowców” – oznaka masowej śmierci koralowców – przyspiesza. „Ścigając koralowce” to film dokumentujący to zjawisko. Grupa naukowców, fotografów i płetwonurków pokazuje nam, jak znikają i bledną przepiękne rafy koralowe na całym świecie.
Temat do dyskusji:  Czy jest coś, co możemy zrobić jako ludzkość, by zatrzymać degradację mórz i oceanów?

7. Korporacyjna żywność (Food, Inc)  –  cda

Korporacyjna żywność plakat

Film o tym, jak wielkie korporacje przejęły większość rynku żywności i co z tego wynika dla ludzi. Autorzy śledzą cały proces powstawania żywności, pokazują jak niezdrowa jest ona dla ludzi, i w jaki sposób jej produkcja obciąża naszą planetę.
Temat do dyskusji: Co moglibyśmy zmienić w swojej diecie, żeby była ona bardziej zdrowa i przyjazna planecie? Jakich produktów nie należy kupować i dlaczego? Czy możemy zacząć uprawiać coś do jedzenia? Gdzie i jak?

8. Wszystko o człowieku (The Human Experience)– w sieci z polskimi napisami

Wszystko o człowieku plakat

Film opowiada historię dwóch braci, którzy będąc świeżo po ciężkich doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać w swoim życiu czegoś więcej aniżeli tylko pieniędzy i kariery. Wyruszając w podróż z Nowego Jorku przez Peru do afrykańskiej Ghany, poszukują odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące każdego człowieka: „Kim jestem i po co żyję?”
Temat do dyskusji: Kim jestem i po co żyję? Co chciałbym robić w życiu? Jak widzę sens mojego życia?

9-11. Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi 

Quatsi trylogia plakaty

Trylogia Qatsi to nieformalna nazwa nadana serii nienarracyjnych filmów: Koyaanisqatsi: Life Out of Balance (1982), Powaqqatsi: Life in Transformation (1988), Naqoyqatsi: Life as War (2002).  Tytuły filmów mówią same za siebie: koyaanisqatsi (wymowa Hopi: [kojɑːnisˈkɑtsi]) definiuje się jako „życie moralnego zepsucia i zamętu” lub „życie niezrównoważone”, powaqqatsi to neologizm Hopi, oznaczający „pasożytniczy sposób życia” lub „życie w okresie przejściowym”, Naqoyqatsi to słowo Hopi (bardziej poprawnie napisane naqö̀yqatsi), które oznacza „życie jak wojna”.
Temat do dyskusji: Jak wpływa na nas tempo życia? W jakim kierunku zmierza nasza cywilizacja?

https://www.youtube.com/watch?v=1jM2WA2WbDc

374 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent