Festiwal Dybuk …na kultur rozstajach

Festiwal-Dybuk-
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Spotkanie muzyczne na zbiegu kultur
Założeniem festiwalu jest spotkanie muzyczne na zbiegu różnych kultur etnicznych. Zespoły zaproszone do udziału zaprezentują muzykę folkową w szerokim zakresie, począwszy od muzyki bałkańskiej, indyjskiej i żydowskiej poprzez muzykę sąsiadów z Białorusi i Ukrainy, a także folk bretoński czy też nuty i tańce celtyckie, a także muzyków prezentujących nuty dawnych plemion Polan stylizowane na nowoczesne brzmienia.

Idea festiwalu
Ideą festiwalu jest jednak nie samo promowanie muzyki, ale również ważna pomoc. Pomoc szczególna, albowiem dotycząca dzieci ciężko dotkniętych przez los. W tym roku naszym celem jest pomoc dla dziesięcioletniego Michała Augustyniaka. Michał ma od urodzenia dziecięce cztero-kończynowe porażenie mózgowe i prawie nie słyszy. Uczy się w klasie edukacyjno terapeutycznej w Szkole Podstawowej nr 25 w Gliwicach. Potrzebuje ciągłej rehabilitacji ruchowej, logopedycznej i psychologicznej. Lekarze są pewni, że Michał może chodzić i robią w tym kierunku co mogą, a Michał czyni z pomocą swojej mamy olbrzymie postępy. Jednak by praca włożona w jego zdrowie przyniosła skutek musi przejść jeszcze kilka poważnych operacji – we wrześniu kolejna. Warunkiem ich powodzenia jest ciągła, codzienna i niestety kosztowna rehabilitacja, sprzęt oraz częste wizyty w szpitalu w Krakowie. Niestety mamy Michała nie stać na takie wydatki. Jest samotną matką wychowującą czwórkę dzieci.

Zabawa i pomoc
Dlatego też postanowiliśmy stworzyć szczególny festiwal, by móc połączyć zarówno zabawę, jak i pomoc takim dzieciom jak Michał. Dochód z festiwalu, jak również ze zbiórki datków w trakcie jego trwania w całości przeznaczamy na sfinansowanie rehabilitacji Michała.

Prosimy zatem o wsparcie naszego przedsięwzięcia i włączenie się wraz z nami w tę akcję w zamian za pomoc oferując rzecz nieocenioną – wdzięczność dziecka i rodzica.

Tradycyjne zawody szkockie
W ramach festiwalu "Dybuk" pragniemy, jako pierwsi w Polsce, zorganizować Highlands Games – tradycyjne zawody szkockie, które dzięki swojej prostocie i widowiskowości urzekają co raz to nowe regiony świata. Podobne imprezy z powodzeniem organizowane są min. w Kanadzie, USA, Niemczech, a nawet w Czeskiej Republice.

Tradycja głosi, że Szkoci, pragnąc ominąć angielski zakaz szkolenia wojskowego, urządzali „zawody”, w rzeczywistości ćwicząc siłę i zręczność w duchu współzawodnictwa i wzajemnego dopingu. Z czasem, Highlands Games, zwane także Zawodami Kaledońskimi, utrzymywane siłą tradycji, stały się obok kiltu i dud jednym z najpopularniejszych symboli Szkocji. Ich stałość była nawet elementem wspomagającym odtworzenie idei Igrzysk Olimpijskich na Kontynencie, co podkreślał sam baron Pierre de Cubertin.

Dziś, HG nie ograniczają się jedynie do konkurencji siłowych. Wychodząc naprzeciw rolom promocyjnym i marketingowym (miejsc, produktów czy przedsięwzięć), poszerza się spektrum atrakcji, zręcznie nawiązując do działających na wyobraźnię tradycji.

Wprowadzono szereg konkurencji artystycznych – konkursy tancerzy, śpiewaków i chyba najbardziej widowiskowe – konkursy orkiestr dudziarskich i dudziarzy solistów.

Przykładowy wykaz konkurencji :
– rzut Palem (caber toss)
– rzut kamieniem (stone put)
– rzut snopem (sheaff toss)
– konkurs tancerzy highland
– konkurs dudziarzy solistów
– drużynowe przeciąganie liny

Naturalnie, koniecznym jest by zawodnicy występowali w kiltach, co zwłaszcza w polskich realiach może stanowić przyciągającą egzotykę.

Posiadamy możliwości zorganizowania większości konkurencji, w tym konkursu dudziarzy solistów. Budowana przez lata sieć kontaktów z ludźmi zajmującymi się folklorem szkockim w Polsce i za granicą, zaowocowała dużym potencjałem, który może zostać wykorzystany właśnie na polskich Highlands Games.

Konsultacjami i szeroką współpraca służą nam tancerze akredytowani przy szkockich stowarzy-szeniach tańca, dudziarze min. z Polski, Szkocji i Czech, osoby które brały udział kanadyjskich i czeskich Highlands Games (jako ich uczestnicy), oraz praktykowały w orkiestrach dudziarskich Kanadyjskiej Policji Konnej. Ponad to, współpracują z nami specjaliści ds. kiltów i outfitów szkockich.

Program wstępny festiwalu:

Sobota 25.08.2007
warsztaty i pokazy – od godz. 11.00
– Stary Targ – stoiska tematyczne : historia i szycie kiltów, papier czerpany i starodruki, mincerz , kowal , rękodzieło
– Parada Orkiestry Wojskowej
– „Ulicznicy” – artyści kuglarze
– Zabawy integracyjne dla dzieci
występy artystów – od godz. 15.00
„Shannon”
„Sałakę”
„Fusion Trio
„Las Congas”
„Impacto” – Kuba

Niedziela 26.08.2007
warsztaty i pokazy – od godz. 11.00
– Highlands Games – I Polskie Zawody Szkockich Siłaczy
– Stary Targ – stoiska tematyczne : historia i szycie kiltów, papier czerpany i starodruki , mincerz, kowal, rękodzieło, występy artystów – od godz. 15.00
„Częstochowa Pipes & Drums”
„Eirin”
„Żywiołak”
„Balkan Sevdah”
zmc „Beltaine”

Pyskowice
25-26 sierpnia 2007

Więcej informacji na stronie www.dybuk.pl

 

 

762 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Organizatorzy

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent