Weleda
Weleda Baby

Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach. Recenzja książki

Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach. Recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach to jedna z części serii Oni zmienili świat… od wydawnictwa Czarna Owca, w której zaprezentowane zostały ciekawe dokonania Polaków. Poza Ernestem Malinowskim bliżej poznać możecie Simonę Kossak, Krystynę Skarbek czy Mieczysława Bekkera. Dobór postaci jest doprawdy fascynujący! Wcześniej jednak nie znałam tej serii i część o konstruktorze kolei w Andach jest tą, o której dziś napiszę.

Duży format, mnóstwo zdjęć i ilustracji, tekst podzielny na krótkie fragmenty – to idealne cechy książki popularnonaukowej dla młodych czytelników. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska świetnie dawkuje informacje i zamiast szczegółowej biografii bohatera ukazuje najciekawsze fragmenty jego życia, a przede wszystkim skupia się na jego działaniach w Ameryce Południowej.

Bardzo podoba mi się, że kolej w Andach staje się pretekstem do przedstawienia wielu innych ciekawostek dotyczących lokomotyw, samych Andów czy choroby wysokościowej. Dodatkową zaletą są pytania zadawane przez pojawiającego się na każdej stronie ptaszka. Odpowiedzi na nie znajdują się na końcu książki. Warto zauważyć, że nie tylko ilość tekstu i jego tematyka dostosowana jest do młodszych czytelników. Także język jakim posługuje się autorka, krótkie zdania i wyjaśnienia dotyczące trudniejszych słów czy bardziej skomplikowanych fragmentów sprawiają, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym bez trudu przeczytają ją ze zrozumieniem. Całość uzupełniona jest nie tylko ilustracjami Marcina Bruchnalskiego, ale też zdjęciami.

Na zakończenie dowiadujemy się, że kolej Ernesta Malinowskiego była najwyżej położoną trasą przez ponad 100 lat. To naprawdę wielki wyczyn, który przedstawiono w ciekawy i zrozumiały sposób. Nam książka bardzo przypadła do gustu i zamierzamy wzbogacić naszą biblioteczkę o kolejne części tej serii.

Ewelina Zielińska

Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach
Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
data wydania: 13.10.2021
liczba stron: 32
format: 208 mm x 297 mm
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Czarna Owca

721 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent