Zapraszamy do Klockowni!
UD

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza. Recenzja książki dla dzieci

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Enola Holmes to bohaterka, która zyskała za granicą sporą popularność. Wkrótce pojawi się nawet na wielkim ekranie, więc warto znać tę nietypową i intrygującą osóbkę.

Dzięki wydawnictwu Poradnia K możemy teraz wybrać się w podróż do wiktoriańskiej Anglii – to tam Enola Holmes przeżywa swoje sensacyjne przygody.

Enola jest młodszą siostrą znanego na całym świecie Sherlocka Holmesa. Choć nigdy nie utrzymywali zażyłych stosunków, widać między nimi sporo podobieństwa.

Enola to dziewczyna, która ma rozwinięty talent dedukcyjny, świetnie radzi sobie z logicznymi łamigłówkami i kojarzeniem faktów. Okazuje się, że nawet pani Holmes lubi tajemnice i – gdy nagle znika z domu – pozostawia córce szereg zagadek do rozwiązania.

Właśnie nagłe zniknięcie mamy staje się początkiem nowego życia nastoletniej Enoli. Dziewczyna ucieka w przebraniu do Londynu i tam próbuje rozwiązać Sprawę zaginionego markiza.

Sprawa zaginionego Markiza to podtytuł książki, a jej zakończenie wskazuje, że jest to dopiero początek przygód tej niezwykłej dziewczyny. Postać Enoli Holmes przypadnie do gustu nie tylko dziewczętom. Książka dedykowana jest czytelnikom od lat 10, jednak zawiłe detektywistyczne zagadki mogą zainteresować fanów w każdym wieku.

Na uwagę zasługuje nie tylko nietuzinkowa główna bohaterka, ale też bogate tło obyczajowe. Bardzo trafnie i interesująco ukazano relacje rodzinne panujące w dawnych czasach, z detalami opisane są sposoby ubioru i szereg ograniczeń, którym poddane były nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy z bogatych, arystokratycznych domów.

Przygody Enoli Holmes polecam każdemu miłośnikowi dobrej literatury. Świetnie poprowadzony główny wątek pozostawia po lekturze pierwszego tomu sporo niedosytu. Czekamy z niecierpliwością na drugi tom i zastanawiamy się, czy filmowa Enola będzie równie intrygująca, co ta książkowa.

Ewelina Zielińska

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Nancy Springer

premiera: 14.11.2018
Liczba stron: 240

www.poradniak.pl

 

402 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent