Weleda
Weleda Baby

Dziecko na cyfrowym odwyku – recenzja książki

dziecko na cyfrowym odwyku recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Możliwości jakie oferują smartfony i komputery stale rosną, poprawiając jakość życia. Ich atrakcyjność i nieustannie pojawiające się aktualizacje powodują, że trudno odłożyć je na bok na dłuższy czas. Pokusę odczuwają już nie tylko dorośli, ale i dzieci oraz nastolatkowie, których coraz częściej dotykają negatywne skutki korzystania z aplikacji multimedialnych. Jak zatem nauczyć dzieci zdrowego korzystania z technologii? W poradniku Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska dzieli się swoją wiedzą i pomysłami, pomagając dorosłym odzyskać kontrolę.

Z informacji na okładce wynika, że Małgorzata Majewska to pedagożka, praktyczka porozumienia bez przemocy, propagująca współpracę opartą na relacji. Podczas 17 lat pracy w cyfrowych mediach, poznała mechanizmy działania firm digitalowych i dziś dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami. Dzięki temu treść jej poradnika jest rzetelna, profesjonalna i dostępna dla każdego.

Swoją najnowszą książkę autorka kieruje do rodziców (odbiorcą może być też pedagog czy psycholog), chcąc pomóc im w rozwiązaniu problemów skomputeryzowanego świata. Poradnik jest przejrzysty i bogaty w wiedzę. Podzielony na pięć rozdziałów, porusza kwestie zdrowotne i emocjonalne, zawiera nazwy ważnych aplikacji, naukowe badania, strategie działania i przykłady rozwiązań trudności, pojawiających się w wielu rodzinach. Oprócz podstawowej treści, na ponad dwustu stronach autorka zamieściła też zadania, scenariusze, ankiety oraz opinie rodziców, posiłkując się nimi w omówieniu problemu. Dzięki temu czytelnik pogłębienia swoją wiedzę wielopłaszczyznowo, zostaje zachęcony do refleksji i rodzinnej, aktywnej pracy nad relacjami.

Choć książka jest poradnikiem, kolejne strony odwracamy niezauważenie. Pomagają podrozdziały, liczne grafiki, ale przede wszystkim lekka narracja pełna ciekawostek i anegdot. Mając kontakt z dziećmi, autorka stworzyła publikację opartą nie tylko na teorii, ale również praktyce. Przytacza własne doświadczenia, co wpływa na autentyczność treści. Napisana przystępnym, zrozumiałym językiem, książka przekonuje, że aby pomóc dziecku nie musimy wywracać świata do góry nogami. Autorka zachęca do wprowadzania zmian stopniowo, metodą małych kroków, u podstawy której będzie leżał dialog. Dzięki temu łatwiej wdrożyć zmiany i pozwolić członkom rodziny na dostrzeżenie pierwszych efektów.

Na wzmiankę zasługuje też wydanie książki. Kolorowe grafiki, wykresy, tabele, ciekawostki, liczne zadania zawarte w dymkach przykuwają wzrok, angażując lewą i prawą półkulę naszego mózgu, ułatwiają zaznajomienie się z tematem i zostają w głowie na dłużej. Duża liczba zadań wymaga aktywnej pracy, prowadzącej ku zrozumieniu i pokonaniu problemów. Z pewnością czytelnik wykorzysta też miejsce na notatki, bo cennych informacji jest tu całe mnóstwo. I jeszcze papier. Dzięki miękkiej okładce książka nie jest ciężka, więc można ją zabrać ze sobą wszędzie i czytać w wolnej chwili.

Aktualna, atrakcyjna, a przede wszystkim łatwo dostępna książka Małgorzaty Majewskiej to lekarstwo na bolączki wielu rodziców. Porusza ważne kwestie w przyjemny sposób, bez narzucania swojego zdania. Jeżeli zależy Wam, by dzieci uznały świat realny za ważniejszy niż wirtualny, sięgnijcie po książkę i rozpocznijcie lekturę. Gwarantuję, że nie będziecie żałować.

Eliza Idczak

Dziecko na cyfrowym odwyku
Małgorzata Majewska
Liczba stron: 224
Format: 162x210mm
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dragon

507 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent