Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć? Recenzja

Autyzm i dieta recenzja książki dla rodziców
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Wiecie ile razy słyszałam „Ja nie rozumiem jak dziecko może czegoś nie lubić?” Nie wiem, bo już dawno przestałam liczyć. Jakoś tak się utarło w naszej tradycji, że jak rodzice karmią, to dziecko bez wybrzydzania powinno jeść. Nie wymyślać z kolorami, konsystencją czy zapachem. Tylko to nie jest takie proste.

Ta książka została napisana przez dietetyka klinicznego od wielu lat zajmującego się wpływem diety na funkcjonowanie dzieci w spektrum autyzmu i do rodziców dzieci ze spektrum autyzmu jest kierowana. Ponieważ już na początku książki autorka dość obrazowo opisuje problemy z przetwarzaniem ogromu bodźców sensorycznych, to polecam ją również rodzicom dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Czasem do pożyczenia babci, cioci, kuzynowi, żeby ułatwić im zrozumienie tych „fanaberii” żywieniowych.

Dużą część poświęcono terapii – treningowi jedzenia, z naciskiem na poszanowanie potrzeb fizjologicznych dziecka. Wymieniono objawy problemów z wybiórczością jedzenia u dzieci z ASD, omówiono ewentualne przyczyny wybiórczości w jedzeniu, a co najistotniejsze opisano krok po kroku trening jedzenia. Samo wprowadzanie nowych pokarmów nie wystarczy, potrzebne jest odpowiednie dostymulowanie stóp, dłoni i buzi, a także unikanie dodatkowych bodźców. Autorka uświadamia nam, jak ważna w treningu jedzenia jest postawa nas, dorosłych.

Wprowadzanie diety w spektrum autyzmu ma swoich zwolenników i przeciwników, czego również dowiemy się z lektury. Właśnie to przedstawienie dwóch stron medalu oraz swoboda wyboru bardzo mi się podoba. Autorka przedstawia prawdy i mity dotyczące diety w ASD, przestrzega przed wprowadzeniem diety bez wykonania kilku badań oraz opisuje kilka rodzajów diet. Podaje też dużo prostych do wykonania przepisów, z których rodzic może skorzystać. Myślę, że to cenne źródło informacji nie tylko dla rodziców, ale również dla osób pracujących z dziećmi w spektrum autyzmu.

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć?
Autor: Justyna Jessa
Liczba stron: 176
Oprawa: miękka
Format: 209×142
Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Sensus

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent