Domy Carson Ellis. Recenzja książki

Ta książka to artystyczna perełka, która pozwala uruchomić wyobraźnię i dorysować w myślach obrazy o czymś, co dla każdego jest ważne. O co chodzi? O dom. A dom to na przykład chatka na wsi, blok mieszkalny, iglo, ale też… but, lotnisko, statek, dziupla w drzewie, pajęczyna… Każdy ma swój dom…

Domy” to pięknie wydana, dużego formatu książka autorstwa ilustratorki Carson Ellis. Razem z nią wyruszamy w wędrówkę po kuli ziemskiej i bez zbędnych słów chłoniemy obrazy. Niektóre są podpisane, do innych sami musimy dopowiedzieć treść. Czasem autorka zadaje pytanie typu: a czyj jest ten dom?

Poznajemy domy z różnych epok i zakątków świata.

Jej mieszkańcy pochodzą z rozmaitych kultur, prezentują odmienne narodowości. Widzimy m.in. chatkę na wsi, dom japońskiego biznesmana, kowala z Kenii, słowackiej księżnej. Jest wigwam, pałac, mieszkanie w mieście i wiejska chatka… Domy realne, odzwierciedlające rzeczywistość i baśniowe, fantastyczne. To, jak wygląda dom, zależy też czasem od wykonywanego zawodu. „Niektórzy żyją na morzu” – czytamy krótkie zdanie dopełniające ilustrację statku. „Są też tacy, którzy żyją na walizkach” – czytamy dalej. Domy są nie tylko na lądzie, ale też pod wodą… Swoje domy mają również zwierzęta, np. w dziupli na drzewie.

Serdecznie polecam tę książkę, nie tylko ze względu na walory estetyczne.

Co prawda jest ona bardziej do oglądania niż do czytania, ale dopełnieniem obrazu może być rozmowa z dzieckiem. Wspólne śledzenie ilustracji, porównywanie domów, szukanie detali, przyglądanie się elementom domów, zastanawianie się nad losami ich mieszkańców i codziennością – tak właśnie wygląda czytanie tej książki. Pozwala ona uruchomić wyobraźnię, dopowiedzieć, wymyślić, dorysować w głowie dalsze obrazy, głośno zastanowić się nad ciekawym i przecież ważnym dla każdego tematem…

„Domy” mogą być inspiracją do opowieści, dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat tego, czym jest dla nas dom, co łączy wszystkie domy, a co od siebie różni. Dom jako budynek, cztery ściany, ale też więzi, relacje. Z czym kojarzy się dom? Carsin Ellis, w pięknych i barwnych ilustracjach, częściowo daje odpowiedź, ale tak naprawdę zostawia bardzo dużo miejsca na własne obserwacje, spostrzeżenia i refleksje.

DOMY
Carson Ellis
Oprawa twarda,
Format 25,5×30,5cm,
Stron 32

Wydawnictwo Wilga

Zobacz inne recenzje Miasta Dzieci! 

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Domy Carson Ellis. Recenzja książki