Dobre czytanki, recenzja seria książek dla dzieci

Dobre czytanki, recenzja seria książek dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Po drugim roku życia dzieci coraz częściej i aktywniej stają się  uczestnikami relacji społecznych, które przybierają na sile w przedszkolu i szkole. Na to, w jaki sposób będą traktować innych, mamy wpływ my – dorośli, których zadaniem jest przekazanie najmłodszym znaczenia życzliwości, otwartości i wrażliwości. Pomocne mogą okazać się opowiadania z serii Dobre czytanki Fundacji Puść Latawca.

W skład serii wchodzą cztery książeczki (Tosia i słonik z porcelany, Maja i najpiękniejszy prezent, Adaś i planety, Filip i stara kamizelka), opowiadające o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Każda z nich to zupełnie inna, urokliwa i wzruszająca historia, podpowiadająca dzieciom, jak radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych.

Tosia i słonik z porcelany to opowieść o dziewczynce, która zaprzyjaźnia się z porcelanowym słoniem skarbonką, jedyną zabawką w domu jej dziadków. Marząc o wakacjach, dziewczynka zbiera do niej pieniądze, na które ciężko pracowała. Niestety, by wyciągnąć uzbierane monety, Tosia musi rozbić słonia. Dziewczynka staje przed bardzo trudną decyzją. Czy przyjaźń do porcelanowego słonika będzie silniejsza niż jej marzenia?

Maja i najpiękniejszy prezent to druga książeczka z serii. Opowiada o dziewczynce noszącej aparat słuchowy, dla której świat zewnętrzny jest za głośny i chaotyczny. Wszystko zmienia się, gdy Maja poznaje Helenkę – koleżankę z klasy, która pomaga jej zmierzyć się z hałaśliwą rzeczywistością. Dziewczynki połączy coś pięknego. Koniecznie musicie sprawdzić co.

Bohaterem trzeciej historii pt. Adaś i planety jest niepełnosprawny, samotny chłopiec, jeżdżący na wózku inwalidzkim. Jedyne osoby chętne do zabawy i rozmów z nim to dziadkowie oraz rodzice. Jednak za sprawą piłki, kosmosu i zbiegu okoliczności, chłopiec poznaje kilku nowych kolegów, dla których liczy się jego charakter, a nie wygląd.

Filip i stara kamizelka to ostatnia historia, opisująca losy bogatego chłopca, który przedkłada drogie zabawki i ubrania nad wszystko inne. Nie bawi się z kolegami z obawy przed zniszczeniem ulubionych samochodzików, a prezenty od dziadków docenia tylko, jeśli są wystarczająco modne. Dopiero stara kamizelka, którą otrzymuje od babci, uświadamia mu, że należy się cieszyć również małymi rzeczami, które są jeszcze cenniejsze niż zabawki świecące w sklepowych witrynach. Jednak czy to wystarczy, by zmienił swoje zachowanie?

Edyta Zarębska – autorka każdej historii, stworzyła wartościową serię z przesłaniem – opowieści o empatii, wrażliwości, systematyczności i przezwyciężaniu własnych słabości. Autorce udało się zachować równowagę między elementami dydaktycznymi, a ciepłymi historyjkami, dzięki czemu utwory przemycają moralistykę niezauważenie. Edyta Zarębska pokazuje, iż każde dziecko jest tak samo ważne i ma uczucia, które należy zaakceptować. Ponadto uczy, że nie jest najważniejszy wygląd, ale charakter, nie cena, ale wartość sentymentalna.

Seria jest odpowiednia dla uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. Spora czcionka ułatwi dzieciom czytanie, a krótki tekst nie będzie dla nich męczący. Bohaterowie to postaci prawdziwe, które możemy spotkać na ulicy czy w placówkach edukacyjnych, natomiast tłem opowiadań jest dobrze znany dzieciom współczesny świat. Z pomocą dorosłych z książek skorzystają również przedszkolaki, którym w zapoznaniu się z historią pomogą kolorowe, pogodne ilustracje.

Serię Dobre czytanki warto nabyć, by pomagać dzieciom w budowaniu pozytywnych relacji z innymi. Myślę, że to dobra lektura na oswojenie niełatwych, a istotnych tematów. Po lekturze refleksja przyjdzie sama. Dodatkowo, kupując książeczki, wspieramy Fundusz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Fundacji Puść Latawca.

Eliza Idczak

Więcej informacji o serii Dobre czytanki TUTAJ

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent