Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Do łóżka gotowi… start! – recenzja książki z kolekcji Dobranoc, Trefliki na noc

recenzja książek dla dzieci o treflikach
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Trefliki to zielone stworki, występujące w serialu dla dzieci Rodzinka Treflików, realizowanego metodą poklatkową. Od niedawna, dzięki wydawnictwu Trefl, możemy się z nimi spotykać również w książkach.

Dobranoc Trefliki na noc to spójna kolekcja, mająca na celu ułożyć wieczór w szereg pozytywnych czynności. O jej wartość merytoryczną zadbała m.in. Magdalena Komsta – specjalistka od snu dziecka.  Seria skierowana jest do dzieci od 0 do 2 lat (Bobasy i Miś) oraz od 3 do 5 lat (Rodzina Treflików). Oprócz multisensorycznych, kartonowych harmonijek dla najmłodszych i lektur, w których dzieci same decydują o przebiegu historyjki, w kolekcji znalazła się również książka Do łóżka gotowi… start!, zawierająca opowieści przygotowujące do snu.

Do łóżka gotowi… start! to bogata w wiedzę lektura dla przedszkolaków, przypominająca nieco encyklopedię.

Każda strona to inna tematyka, dzięki czemu mali czytelnicy poznają wszelkie możliwe odpowiedzi na pytania dotyczące czynności przedsennych, jak również samego snu i poranku. Zadbała o nie Liliana Fabisińska. Zarówno dzieci jak i dorośli dowiedzą się  kim jest Piaskun lub lunatyk, jak wygląda pokój gotowy do snu, czemu dawniej spano w czapkach, a także co warto zjeść na kolację, by dobrze się wysypiać.

Ciekawostki to nie tylko hasła z encyklopedii, zawierające cenne informacje. To krótka, ale treściwa notatka, która ma zaciekawić dziecko i zachęcić do rozmów. Oprócz opisu nieznanych dzieciom pojęć, znajdziemy tam również przepisy na kanapki czy listę potrzebnych o poranku rzeczy. Ilość poruszanych treści to niezaprzeczalny walor książki, która przyda się podczas wyciszania dziecka przed snem. Dzięki niej przedszkolaki nie tylko usłyszą, że mają iść spać, czy zjeść kolację, ale dowiedzą się dlaczego wszystkie wieczorne czynności są tak ważne. Z taką lekturą wieczór i poranek nie będą już nikomu straszne.

Poza ogólnymi wiadomościami, na szerokich marginesach każdej strony dzieci znajdą również krótkie bajki o przedsennych przygodach Treflinki i Treflinka oraz ich rodziny. Bohaterowie to życzliwe przedszkolaki, z którymi czytelnicy mogą się utożsamiać i z którymi będą się dobrze bawić. Co więcej, książka nie tylko wyrabia pozytywne podejście do snu. Jest również wsparciem w rozwoju kompetencji językowych, poznawczych, emocjonalno-społecznych i motorycznych.

Do łóżka gotowi… start! nie jest jednak pozycją działającą jak środek nasenny.

Autorki podkreślają, że nie mogą obiecać, iż już po pierwszym kontakcie z książką dziecko zaśnie bez problemu. Jednak stopniowe oswajanie z tematyką snu, budowanie zdrowych nawyków poprzez rozmowy na proponowane tematy, będzie dobrą inwestycją na przyszłość, stopniowo skracającą czas zasypiania dziecka i ułatwiającą samoregulację.

Gwarantuję, że nie ma drugiej takiej kolekcji na rynku wydawniczym, dlatego sięgnijcie po książki i pozwólcie zielonym stworkom ukołysać się do snu. Nie będziecie żałować.

Eliza Idczak

Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Trefl

217 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent