Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Otulone nocą. Wielka Mała Niedźwiedzica – recenzja książki Pauliny Chmurskiej

Wielka mała niedźwiedzica otulone nocą opinie o książce
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Zafascynowanie kosmosem dotyczy wielu dzieci. Może dlatego na rynku pojawia się sporo nowości odwołujących się do tego tematu. Nie inaczej jest z rynkiem wydawniczym. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni autorzy pragną zainteresować dzieci swoimi publikacjami. To, co wybierzemy, często ma wpływ na dalszy rozwój ich zainteresowań. W celu podtrzymania upodobań kosmosem sprawdzi się książka Wielka mała niedźwiedzica. To niecodzienna, aczkolwiek mądra i pomysłowa opowieść Pauliny Chmurskiej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Nocą, pośród gwiazd wędrują dwie postaci – Mała i Wielka Niedźwiedzica – niosąc tajemniczy pakunek. Droga, choć rozświetlona tysiącem złotych gwiazd, jest długa i niebezpieczna, ale również pełna wielu pozytywnych wrażeń. Na swojej trasie mieszkanki nieba spotykają życzliwe gwiazdozbiory: Żyrafę, Psy gończe, Barana czy Pegaza. Niestety nie omija ich także spotkanie z gwieździstym Smokiem, który chce porwać ważny pakunek. Czy mu się to uda? Sprawdzicie, sięgając po książkę.

Pisarka przedstawia swoją historię w sposób pełen świeżości, dzięki czemu jest ona łatwa w odbiorze oraz przystępna dla dzieci.

Treść nie jest długa, ale porusza wyobraźnię, przez co czytelnik z chęcią zagłębia się w nocny świat. Na uznanie zasługuje kreacja bohaterów. Paulina Chmurska spersonifikowała gwiazdozbiory, które posiadając ludzkie cechy, stają się bliższe małym czytelnikom. Przybierając zwierzęcą formę, oprowadzają nas po Kosmosie i w zrozumiały sposób przekazują wiedzę o wszechświecie, a także przybliżają nazewnictwo konstelacji. Warta uwagi jest również bliska relacja matki z dzieckiem – Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy – które troszczą się o siebie, wspierają i wspólnie dążą do obranego celu, mimo męczącej podróży. Treść historii uzupełniają naukowe ciekawostki, które zainteresują starszych czytelników i pogłębią ich wiedzę.

Oryginalnym pomysłem jest również dołączona do książki mapa nieba z gwiazdozbiorami wykonanymi fluorescencyjną farbą. Możliwość przyjrzenia się gwiazdom przy świetle lampki na pewno zostanie przychylnie odebrana przez dzieci.

Jednak to, co zachwyca w książce najbardziej, to bogate, piękne ilustracje Elki Grądziel, które można podziwiać godzinami. Ilustratorka idealnie oddała magię nieba i przeniosła czytelnika w zupełnie inny świat, z dala od Niebieskiej Planety.

Wszystkie te walory sprawiają, że publikacja zasługuje na szóstkę z wykrzyknikiem.

Podobnie jak Niedźwiedzice Gwiazdozbiorom, tak autorka nam podarowuje wspaniały, jasny prezent w postaci swojej historii, będący inspiracją do zdobywania dalszej wiedzy. Uważam, że jest to lektura godna polecenia i wypatrywana przez rodziców, którzy poszukują książek dydaktycznych, a zarazem urzekających, zostających w pamięci na długo.

Eliza Idczak

Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Wilga.

447 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent