Weleda
Weleda Baby

Bobaski i miś. Kto gdzie śpi? – recenzja książeczki harmonijki

Trefliki na dobranoc opinie o książkach
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Nadchodzi wieczór i pora położyć dzieci spać. Ta z pozoru prosta czynność budzi jednak ogromne emocje rodzica i przysparza mu wielu zmartwień. Dzieci często są bardzo pobudzone, same nie potrafią jeszcze regulować swoich stanów wewnętrznych. Trudno jest im również zakończyć zabawę czy pójść do łóżka, gdy reszta rodziny robi w tym czasie coś ciekawego. Wsparciem może okazać się książeczka Kto gdzie śpi?, stworzona we współpracy ze specjalistką od snu Magdaleną Komsta. Z jej pomocą usypianie dziecka stanie się dużo prostsze.

Kto gdzie śpi? to kartonowa książeczka harmonijka, dostępna w kolekcji Dobranoc, Trefliki na noc, skierowana do dzieci do drugiego roku życia. Z pewnością jednak skorzystają z niej również nieco starsi, szczególnie gdy idą spać z młodszym rodzeństwem. Występujące w książce Bobaski Treflik i Treflinka – znane dzieciom z serialu Rodzina Treflików – przypominają, że wszyscy, również zwierzęta, mają swoje miejsca do spania, co wywoła u małych czytelników pozytywne skojarzenia z zasypianiem. Z czasem przestaną postrzegać sen jako przykry obowiązek. W końcu każdy musi kiedyś odpocząć, prawda?

Książeczka wykorzystuje metodę układającą czynności w pozytywny, wieczorny rytuał, skracając czas zasypiania dziecka. Bazuje na multisensoryczności, w związku z czym znajdziemy tam sporo zadań z zakresu propriocepcji (czucia głębokiego) i dotyku, które ułatwią rozładowanie energii przed snem, a także samoregulację.

Na każdej z dziewięciu stron znajduje się ilustracja z zadaniem do wykonania. Będzie czas na przytulanie, krótką zabawę w czworakowanie niczym zmęczony niedźwiedź czy też śpiewanie kołysanki zmęczonej Treflince. Na kartach harmonijki rodzice znajdą również zadania grafomotoryczne, takie jak obrysowanie drogi kreta do norki, skakanie palcem po gałęziach drzew czy prowadzenie palca po nici pajęczyny. Na pierwszej stronie umieszczona została krótka rymowanka, wspierająca przedsenne nawyki najmłodszych.

Kto gdzie śpi? to książeczka niewielkich rozmiarów. Nie dajcie się jednak zwieść. Jest bogata w wiedzę i pomaga wypracować u dzieci prawidłowe, wieczorne przyzwyczajenia. Jeśli marzycie o tym, by położyć dzieci spokojnie spać, ta pozycja jest dla Was.

Zachęcam również do sięgnięcia po pozostałe książeczki z serii. Każda z nich pomoże zorganizować dziecięcy wieczór.

Eliza Idczak

Więcej informacji o książeczce na stronie Wydawnictwa Trefl

378 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent