· najpierw od mamy, która śpiewa do brzuszka i do uszka maluszka, od najbliższych osób, które przekazują im muzyczne tradycje rodzinne;
· potem w przedszkolu i na etapie wczesnoszkolnym , podczas grupowych zajęć umuzykalniających, które traktowane są jako bardzo ważny element edukacji ogólnej, poprawiający zdolności edukacyjne dzieci;
· rozwinięty w ten sposób słuch muzyczny umożliwia dzieciom rozwijanie zainteresowań muzycznych, granie na instrumentach, uczestnictwo w amatorskich zespołach, co jest w zgodzie naturalnymi, emocjonalnymi potrzebami młodych ludzi; każdy z nas chyba pamięta jak w wieku kilkunastu lat chciał grać na gitarze, perkusji, klawiszach, zwłaszcza w grupie.
Polacy rodzą się tak samo zdolni muzycznie jak inne narody; ze światowych badań wynika, że tylko 2% dotkniętych jest tzw. amuzją, a 98% rodzi się z predyspozycją do posiadania słuchu muzycznego i do czystego śpiewu.
· Robi wrażenie informacja o studiach menadżerskich np. w Wlk. Brytanii albo w USA, w ramach których trenuje się współpracę w grupie podczas grania w orkiestrze, co jest możliwe ponieważ prawie 100 % studentów lepiej lub gorzej gra amatorsko na jakimś instrumencie; umiejętność czystego śpiewu jest w tych krajach też oczywista.
· Młodzi Polacy są dobrze wykształceni, posługują się najnowszymi technologiami, ale zdecydowanie różni ich od młodych Anglików , Francuzów, Niemców, Amerykanów, Skandynawów czy Węgrów poziom kompetencji muzycznych.
Zadbajmy o inicjację muzyczną naszych dzieci !
Bez stymulacji rozwoju słuchu dziecka przez rodziców czy opiekunów, kształtowania jego wrażliwości i wyobraźni muzycznej na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jakość całej edukacji dzieci, a muzycznej zwłaszcza, jest znacznie niższa .
Młodzi ludzie, młodzi rodzice, którzy chcą aby jakość życia, edukacji, a w przyszłości i pracy ich dzieci była lepsza , powinni zadbać o rozwój ich muzykalności, aby mogły czerpać korzyści z bogactwa kultury światowej i polskiej , aby mogły ją współtworzyć na takim samym poziomie jak ludzie z innych krajów. Polskie dzieci mają prawo i możliwości techniczne do tego już dziś , ale bez słuchu muzycznego nie będą mogły z tego korzystać;
Warto się dowiedzieć czegoś o słuchu muzycznym, wpływie uprawiania i świadomego słuchania muzyki na nasze życie aby nasze wybory w tym obszarze były lepsze i żebyśmy korzystali z dobra, które się nam należy i z predyspozycji, które mamy od urodzenia.
To czy wasze dziecko będzie z przyjemnością muzykować, grać w zespole, śpiewać w chórze, a później będzie kulturalnym, wykształconym, znającym języki Europejczykiem zależy od tego czy będziecie dziecku śpiewać i dbać o jego edukację muzyczną do 9 roku życia. Zadbaj o wszechstronny rozwój dziecka!
Muzyka jest dla wszystkich – dla małych i dużych!
Uwierz! Dla Ciebie też!
ZAPRASZAMY NA HAPPENING MUZYCZNY DO AKADEMI MUZYCZNEJ W WARSZAWIE
(więcej informacji kilknij TYUTAJ)
Polecamy również Koncerty Cioci Jadzi oraz 7. Festiwal Ogrody Muzyczne