Czy to puszcza bąki? – recenzja książki

Czy to puszcza bąki recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Fizjologia jest obszarem poznania, którym większość dzieci interesuje się we wczesnym dzieciństwie. Wiedza pomaga im uporządkować informacje, odkryć kim są i dlaczego ich ciała zachowują się w określony sposób, czasem niezależny od nich. Wytłumaczenie głodu, bólu, senności przychodzi dużo łatwiej niż odpowiedzi na pytania dotyczące wydalania, które zaszufladkowano jako tabu.

Czy dalibyście radę wytłumaczyć dziecku bez skrępowania czym są bąki, lub jak kto woli, gazy jelitowe czy wiatry i dlaczego się zdarzają? Jeśli nie, to informuję, że w ciekawy sposób zrobili to Nick Caruso i Dani Rabaiotti w książce Czy to puszcza bąki?. Warto zerknąć!

Puszczanie bąków dla większości przedszkolaków to bardzo zabawny i naturalny temat. Dla autorów wspomnianej książki, również. Po sukcesie publikacji Czy to pierdzi?, przeznaczonej dla starszych dzieci, pisarze kierują swoje słowa do najmłodszych. Na kartach najnowszego dzieła po krótce opisują proces trawienia, wspominają o bakteriach i alergiach, wyjaśniając, że to one winne są temu,  że ludzie i zwierzęta puszczają bąki. W dalszej części książki w zabawny sposób opowiadają o osiemnastu zwierzętach, które mają wiatry lub nie. W książce pojawia się między innymi koń, papuga, salamandra, ośmiornica, a nawet dinozaur i jednorożec.

Publikacja autorstwa Nicka Caruso i Dani Rabaiotti to pełna ciekawostek i lekkiego pióra lektura dla dzieci, które bawią i ciekawią fizjologiczne tematy.

W książce fachowe pojęcia z zakresu biologii, takie jak celuloza, bakterie, kloaka, sygnały zapachowe, przeplatają się z zabawnym przedstawieniem tematu puszczania bąków, rozładowując napięcie i łamiąc temat tabu. Przy okazji w prosty oraz krótki sposób tłumaczą zawiłe, ale naturalne procesy biologiczne zachodzące w naszych organizmach. Książka nie wyjaśnia skomplikowanej wiedzy biologicznej, bo nie taki jest jej cel. Przede wszystkim służy przekazaniu pozytywnego nastawienia do ludzkiego ciała i detabuizacji krępujących tematów. Lektura może też rozbudzić zainteresowanie światem przyrody i procesami biologicznymi. Każdą stronę uzupełniają karykaturalne ilustracje, o wyraźnej kresce. Atutem jest też duży, kwadratowy format i śliskie strony, których młodsze dziecko nie podrze.

Przedszkolaki i dorośli charakteryzują się odmiennym spojrzeniem na wiele kwestii codziennego życia.

I niestety mimo narastających, dziecięcych wątpliwości, w wielu kręgach społecznych za jedyną słuszną strategię uważa się nadal bagatelizowanie pytań lub ich ignorowanie. Książka Czy to puszcza bąki? jest zabawną pomocą, która ułatwia przekazanie tematu. Gwarantuję, że śmiechu będzie co nie miara.

Eliza Idczak

Czy to puszcza bąki?
Oprawa miękka
Liczba stron: 48
Format: 235x265mm
Rok wydania: 2021
Więcej na stronie Wydawnictwa Insignis Media

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent