Cristiano Ronaldo. Sztuczki, triki i bramki. Recenzja książki

Ronaldo sztuczki i triki recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Wydawnictwo RM ma w ofercie serię książek „Sztuczki i triki”. Nie są to klasyczne opowieści o dzieciństwie piłkarzy i historii znanych klubów. Dwaj Tomasze, Bocheński i Borkowski, obaj od dawna związani ze sportem, opowiadają w nich o tym, co w grze w piłce dla wielu najciekawsze: o sztuczkach, trikach i bramkach. Książki przypominają bardziej poradniki czy przewodniki po ćwiczeniach – przyznaję, że moi synowi po pobieżnej lekturze „Cristiano Ronaldo. Sztuczki, triki i bramki” zaczęli ćwiczyć triki już w pokoju.

Cristano Ronaldo to zresztą bohater dziecięcej wyobraźni moich synów – jeden z najlepszych piłkarzy naszych czasów.

We wstępie autorzy krótko charakteryzują postać piłkarza, podkreślając – co dla mnie bardzo ważne – że jego sukcesy wynikają nie tylko z ogromnego talentu, ale także są efektem długich ćwiczeń i ogromnej pracowitości. Dzieci (dorośli też) najchętniej robiliby wszystko „od razu”, bez nauki i ćwiczeń. Przykład Ronaldo bardzo wyraźnie pokazuje, że ważna jest także praca, regularne ćwiczenia i wysiłek włożony w doskonalenie samego siebie.

Cristiano Ronaldo. Sztuczki, triki i bramki to zestawienie najciekawszych, zdaniem autorów, bramek strzelonych przez zawodnika Realu Madryt. Na rysunku czytelnik widzi, jak wyglądała sytuacja pod bramką, co się zdarzyło i co zrobił Ronaldo. Po każdej analizie pojawia się rysunkowy poradnik wyjaśniający, jak wykonać dany trik czy sztuczkę. W opisach pełno takich terminów, jak drybling, unik, przeskok czy wymach w lewo, które dla laika brzmią dziwnie, ale adepci sztuki piłkarskiej czytają te opisy z wypiekami na twarzy. Cel jest jeden: pokonać przeciwnika na boisku.

Opisy i rysunki wydają się proste, ale ich wykonanie sprawia problemy. Osiągnięcie mistrzostwa wymaga ćwiczeń i praktyki, a odczucie na własnej skórze, jak ważna jest konsekwencja, przydaje się na każdym etapie życia. Wydawnictwo RM wydało w tej serii książki m.in. o Lionelu Messim, Robercie Lewandowskim, Legii Warszawa i Realu Madryt – każdy może znaleźć coś dla siebie.

Magdalena Koziarek, autorka bloga synkowe-czytanie.blog.onet.pl

Cristiano Ronaldo. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński i Tomasz Borkowski
Liczba stron: 64
Format: 205×290
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa RM

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent