Cietrzew. Ciekawostki o polskich ptakach

Cietrzew ptaki w Polsce
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Oni – od wczesnej wiosny do maja, a czasami jeszcze w czerwcu, spotykają się o świcie na tokowiskach, a ich „bulgotanie” niesie się daleko w świat. Prezentują swoje klejnoty, pysznią się urodą, popisują i walczą – zapewniając jeden z najwspanialszych spektakli, jaki można zobaczyć w Europie.

One – też tam zaglądają. W końcu trzeba wybrać ojca dla swoich dzieci. Chociaż oglądając to wszystko od strony alkowy, trudno się oprzeć wrażeniu, że to tylko… „wiele hałasu o nic”.

Kiedyś popularne staropolskie przysłowie mówiło: „Lepszy Wróbel w garści niż Cietrzew na sęku”. Tak, kiedyś, to był pospolity ptak. Dzisiaj w Polsce żyje 800-900 Cietrzewi – i z każdym rokiem mniej. (A i o Wróbla coraz trudniej!)

Uroda ptaków i magiczna atmosfera tokowisk okazały się przyciągać nie tylko Cietrzewie – ale i myśliwych. Ci drudzy przybywali w mniej romantycznych zamiarach…

I tak, z tzw. listy ptaków łownych Cietrzew trafił prosto do Polskiej Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych, a więc wymagających szczególnej ochrony.
Czy to jednak wystarczy dla przetrwania gatunku? Tym bardziej, że pojawiły się nowe problemy, które sprowadzają się do jednego: utrata przestrzeni życiowej (siedlisk). Cietrzew, to ptak wielkich polan lub bagnisk schowanych pośród lasów – krajobrazów już niezmiernie rzadkich. Wrażliwy, ostrożny, unika ludzi, potrzebuje przestrzeni. Problem ten ma charakter globalny i nie dotyczy tylko Cietrzewia – szczególnie w obliczu stałej intensyfikacji gospodarki, ekspansji miast i terenów przemysłowych, ciągłego wzrostu liczby ludzi.

Ale to w gruncie rzeczy żadne pocieszenie – ani dla polskich Cietrzewi, ani dla nas– współczesnych, odpowiedzialnych za nasze Dziedzictwo.

Podobny, a nawet trudniejszy los spotkał naszego drugiego wspaniałego, puszczańskiego kuraka – Głuszca.

Uczmy się na naszych błędach: chrońmy pozostałe Jarząbki i Kuropatwy, kuzynów Głuszców i Cietrzewi – póki jest jeszcze czas.

Zadbajmy o miejsce dla Cietrzewia oraz wszystkich innych. Przecież nie jesteśmy sami na Ziemi. Bądźmy na pTAK!

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Marcin Nawrocki

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent