Czajka. Ciekawostki o polskich ptakach

Czajka polskie ptaki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Mistrz latania synchronicznego. W kontraście z niebem całe stado pulsuje niczym światło. Jakimś cudem staje się niewidoczne, aby za chwilę rozbłysnąć srebrzystą bielą.

Dostawca wiosny i nadziei. Jeden z najszybciej powracających wędrowców.
Gdy inni ciągle w Afryce, gdy dookoła jeszcze płaty śniegu – niektóre Czajki już wysiadują swoje jaja.
Będą oddanymi i troskliwymi rodzicami.

Tu i ówdzie co bardziej przedsiębiorcze samce założą gniazda z dwiema partnerkami. Ta pierwsza bynajmniej nie bez protestów zaakceptuje swój nowy status.

Zawsze czymś zajęta, jakby zabiegana. Czujna i odważna. Gdy dostrzeże wroga – zamiast uciekać, zrobi mu awanturę. Najchętniej zespołowo. Bo Czajka lubi towarzystwo – i działanie w grupie.

Kolejny, niewielki ptak o wielkiej mocy i charyzmie. Widok Czajki po prostu uskrzydla – i każe wierzyć, że spotka nas coś dobrego. A może… właśnie spotkało.

Niestety, coraz bardziej nieobecna. To jeden z naszych najszybciej zanikających ptaków. W ciągu ostatniego dziesięciolecia w Polsce, tak jak w całej Europie, liczebność Czajek spadła miejscami
o ponad 30%. U nas swoje gniazda zakłada jeszcze 100-150 tysięcy par. Z ciągłą, stromą tendencją spadkową.

Piękna, skromna Czajka – prawdziwa ozdoba wilgotnych łąk i pastwisk!
Urzeka, zadziwia, wzrusza. Herbowy ptak naszego stowarzyszenia.
Symbol ginących krajobrazów, których jednak wszyscy potrzebujemy.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: John Harding

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!