Centrum Sztuki WRO rozpoczyna działalność

Centrum-Sztuki-WRO-rozpoczyna-działalność
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Centrum Sztuki WRO powstało w oparciu o doświadczenia i projekty zespołu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów (org. pożytku publicznego), jedynej w Polsce niezależnej organizacji zajmującej się sztuką współczesną, mediami i technologią, od 1989 r. organizującej Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO, prezentujące współczesną praktykę artystyczną związaną z rozwojem narzędzi komunikacji.

W ramach działalności programowej, oprócz prac laboratoryjnych i badawczych, Centrum Sztuki WRO realizować będzie projekty upowszechnieniowe i edukacyjne, wystawy i publikacje. Centrum jest także biurem organizacyjnym Biennale WRO. Ponad 300 m2 przestrzeni wystawienniczej Centrum umożliwia jednoczesną realizację wielu projektów: wystaw, wykładów i prezentacji. Przeszklona, nowa fasada budynku będzie z kolei wykorzystywana do projekcji jako wielkoformatowy ekran w przestrzeni publicznej.

Interaktywny plac zabaw
Otwarciu Centrum Sztuki WRO towarzyszy wernisaż wystawy Interaktywny plac zabaw, rozpoczynającej skierowany do dzieci edukacyjny, całoroczny cykl Przedszkole mediów. Wystawa potrwa do 30 marca.

Publiczności oddana zostanie również nowoczesna czytelnia multimediów, umożliwiająca dostęp do największej w kraju i unikalnej w skali międzynarodowej kolekcji dzieł medialnych, obejmującej prace od historycznych po dzieła najnowsze oraz liczne programy i materiały dokumentacyjne zrealizowane przez WRO. Jedną z atrakcji otwarcia będzie także projekt „Natura mediów”, stanowiący przegląd realizacji i projektów z prawie dwudziestoletniej już działalności WRO, ujętych w formę pejzażowej instalacji interaktywnej.

Fundacja WRO, promując twórcze wykorzystanie nowoczesnych technologii, organizowała m.in. pierwsze w Polsce warsztaty i konkursy animacji komputerowej. Swoje projekty prezentowali we Wrocławiu tak uznani artyści jak Stelarc czy Jaron Lanier, a m.in. dzięki organizowanym przez WRO sympozjom i konferencjom upowszechniły się w Polsce terminy „wirtualna rzeczywistość” czy „medializacja”. Od początku realizowane były zaawansowane projekcje, multimedialne koncerty i performances, ukazujące przenikanie się i związki między różnymi gatunkami sztuki, gromadzące wielotysięczną publiczność (20 tys. podczas Biennale WRO 07).

Plany programowe Centrum obejmują prezentacje polskich i międzynarodowych projektów medialnych, kierowane do jeszcze szerszej niż dotychczas publiczności.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach programowych Centrum jest nieodpłatne.

Centrum Sztuki WRO jest otwarte od wtorku do soboty między 10:00 a 18:00, w niedziele od 12:00 do 16:00.

Centrum Sztuki WRO

Projekt Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów w ramach mecenatu Samorządu Wrocławia.

Polecamy również Interaktywny Plac Zabaw na Biennale oraz Czy to łatwa sztuka bawić się sztuką?

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent