Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Brygada LEW. Skrzydlata zagadka. Recenzja książki

Skrzydlata Zagadka. III tom z serii Brygada LEW
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Skrzydlata zagadka to trzecia część przygód Lucka, Emki i Wojtka, którzy podejmują się pomocy innym jako Brygada LEW. Nie zabraknie tu podróży, nagłych zwrotów akcji, a także tematów ważnych i trudnych.

Kolejne przygody paczki trojga przyjaciół zabierają nas do słonecznej Hiszpanii. Autorka w ciekawy sposób przybliża czytelnikowi historię i kulturowe bogactwo Walencji, bo właśnie tam wyjeżdżają bohaterowie książki wraz z innymi laureatami konkursu Projektanci Marzeń. Czytelnik wraz z Brygadą LEW zwiedza najpiękniejsze miejsca i wysłuchuje historii opowiadanych przez przewodnika Jeremiasza.

Poza elementami podróżniczymi ważnym wątkiem w książce jest problem uchodźstwa.

Okazuje się, że Jeremiasz działa w organizacji pomagającej uchodźcom z Afryki. Czytelnik dzięki temu poznaje problemy z jakimi muszą mierzyć się osoby prześladowane, zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny.

Najważniejszym wątkiem jest jednak tajemnicza zagadka zaginięcia nietoperza z ratusza.

W herbie Walencji znajduje się nietoperz, którego wizerunek zostaje skradziony. Strażnikiem w ratuszu jest Nigeryjczyk, którego rodzinę wspiera Jeremiasz. Gdy Lucek, Emka i Wojtek poznają wstrząsającą historię syna strażnika, małego Nanpaka, bez wahania postanawiają rozwikłać zagadkę kradzieży, by pomóc w oczyszczeniu ojca chłopca z zarzutów. Próba rozwiązania zagadki okaże się bardzo niebezpieczna i sensacyjna.

Warto zwrócić uwagę, że ta seria autorstwa Weroniki Kurosz ukazała się w Wydawnictwie Święty Wojciech i nie brakuje w niej nawiązań do tematów wiary i religii. Nie są one w żaden sposób nachalne, nie przeszkadzają w lekturze, a dla dzieci z rodzin katolickich mogą stanowić dodatkową wartość. Jednak cytaty z Pisma Świętego, czy opowieść o proroku Jeremiaszu dla osób niewierzących może być istotna przy wyborze lektury.

Pomijając kwestię religijną, książka jest świetnie napisana i, poza bardzo interesującą przygodą, porusza też wiele ważnych i wartościowych wątków. Dodatkowo, twarda oprawa, duże litery i kolorowe ilustracje sprawiają, że lektura jest lekka i przyjemna.

Ewelina Zielińska

Brygada LEW. Skrzydlata zagadka
autor: Weronika Kurosz
128 stron, 145 x 208 mm, oprawa twarda
Wydawnictwo Święty Wojciech

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent