Weleda
Weleda Baby

Tramwaj Eliasza. Seria Brygada Lew. Recenzja książki dla dzieci

Tramwaj Eliasza
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Tramwaj Eliasza to pierwszy tom przygód Brygady Lew, czyli Lucka, Emilki i Wojtka. Książka jest świetnie napisana, bardzo przyjemna w odbiorze, bogata w fantastyczne motywy oparte na katolickiej symbolice i naukach. Czy religijne motywy nie dominują nad przygodowymi wątkami? Ta myśl towarzyszyła mi nieustannie w trakcie lektury.

Tramwaj Eliasza autorstwa Weroniki Kurosz rozpoczyna się jak klasyczna przygodowa powieść dla dzieci. Zwykły dzień zmienia się niespodziewanie, gdy okazuje się, że mieszkanie tajemniczego sąsiada nazywane przez dzieci „Fortecą Gandalfa” jest otwarte.

W chwili, gdy przestępują próg tego mieszkania zostają wciągnięci w niezwykłą przygodę! Autorka pisze w sposób bardzo sugestywny, a zielony tramwaj, łzy zmieniające się w połyskujące kamienie, postać tajemniczego Eliasza niosącego ukojenie nadają całości fantastycznego, baśniowego klimatu.

Misje, które mają do wykonania dzieci polegają na pomaganiu zagubionym ludziom i doprowadzaniu ich do czekającego nieopodal Eliasza . Muszą więc wywabić chłopaka zanurzonego w świecie gier komputerowych, ufającą wróżbom kobietę i naukowca pewnego, że Bóg nie istnieje…

I sądzę, że Eliasz przynoszący ukojenie tym, którzy do niego przyjdą, tematyka grzechu, istnienia Boga i wylewająca się z każdego rozdziału nauka Kościoła jest dla wielu nie do przeskoczenia. Rodzic, który nie jest osobą wierzącą nie da dziecku tej książki, a dziecko niezwiązane ze środowiskiem katolickim pewnie przeczytałoby tę powieść wielu rzeczy nie rozumiejąc.

Jednak w rodzinie wierzącej ta książka to „must have” dla dzieci w wieku szkolnym. Z jednej strony nadaje się do samodzielnej lektury, z drugiej nasuwa wiele tematów do rozmów i wspólnych analiz. Przygody „Brygady Lew” mogą być świetnym sposobem na budowanie świadomej i silnej katolickiej postawy.

Choć moja rodzina nie jest grupą odbiorczą dla książek Wydawnictwa Święty Wojciech i tematyka tej książki była dla mnie zbyt mocno religijna, to sama przygoda, język powieści i ilustracje sprawiają, że z przyjemnością polecę ją wszystkim rodzinom, dla których wiara katolicka jest ważną częścią życia.

Ewelina Zielińska

Tramwaj Eliasza
Weronika Kurosz
Seria Brygada LEW
88 stron, 145 x 208 mm, oprawa twarda

 

373 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent