Bajeczki z morałem. Recenzja serii książek dla najmłodszych dzieci

Bajeczki z morałem: Niesforny elf i Przekorny renifer
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Bajeczki z morałem to seria kartonowych książek z rymowanymi opowieściami skierowanymi do młodszego czytelnika. W tej serii od wydawnictwa Pryzmat ukazały się także historie świąteczne, które mieliśmy ostatnio okazję poznać.

Przekorny renifer to opowieść o młodym reniferze, który chce iść w ślady ojca. Nie ma zamiaru czekać, aż dorośnie. Zamierza natychmiast zostać mistrzem prowadzenia sań samego Świętego Mikołaja. Nietrudno domyślić się, że sprowadza tym na siebie niemałe kłopoty. Na szczęście na czas pojawia się Święty Mikołaj i pomaga małemu reniferkowi. Bohater sam zrozumiał, że jest za mały, by podołać dorosłym obowiązkom, a troskliwy Mikołaj wytłumaczył mu, że obserwując pracę rodzica, słuchając go i ćwicząc niebawem zostanie mistrzem w swojej wymarzonej dziedzinie.

Druga książeczka to Niesforny elf. Tu także młody bohater popełnia niemały błąd. Zamiast pomagać Mikołajowi tak jak inni, on wybrał drzemkę na sianku. Z jego winy zwierzęta nie zostały nakarmione na czas, a dodatkowo prezenty zostały wysypane z worka. Jak Święty Mikołaj ma teraz zdążyć do dzieci? Na szczęście elfik szybko postanawia naprawić swój błąd, a dzięki temu nikt się na niego nie gniewa i wszystko dobrze się kończy.

Obie opowieści mają prosty i czytelny morał. Mają też pozytywny, ciepły wydźwięk. Podoba mi się postać Mikołaja, który jest bardzo wyrozumiały i spokojny. Na psoty bohaterów reaguje ze zrozumieniem, ale nie z pobłażaniem. Rozmowa z nim sprawia, że renifer i elf wiedzą, w jaki sposób należy postępować.

Każda rozkładówka książki to całostronicowe ilustracje Marcina Południaka, które mają dużo uroku. W trakcie głośnego czytania wiersze Anny Prudel brzmią przyjemnie, rytmicznie, a co najważniejsze są zrozumiałe i czytelne. Nie znajdziecie tu dziwnych słów czy sformułowań wciśniętych na siłę tylko po to, by stworzyć rym. Moim zdaniem całość jest ciekawa, przemyślana i estetyczna. Z przyjemnością poznamy kolejne książki z tej serii.

Ewelina Zielińska

Bajeczki z morałem: Niesforny elf i Przekorny renifer