UD

Autystyczny świat Tymka, recenzja książki

Autystyczny świat Tymka recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Autyzm to temat, który poruszany jest w przestrzeni publicznej coraz częściej. Wiele fundacji oraz specjalistów popularyzuje wiedzę o neuroróżnorodności, która ma sprawić, że osoby neuroatypowe będą lepiej funkcjonować w społeczeństwie i będą miały szansę spotkać się ze zrozumieniem. A Ty? Co wiesz na ten temat? Umiesz wyobrazić sobie jak wygląda codzienność sześciolatka funkcjonującego ze spektrum autyzmu?

Teraz macie szansę dowiedzieć się jak to jest dzięki książce Autystyczny świat Tymka. Jej autorką jest Ewa Czajka, która od 12 lat prowadzi przedszkole integracyjne, co pozwoliło jej zebrać wiele wartościowych doświadczeń. W swojej książce stworzyła ona bohatera, którym jest sześcioletni Tymek. Jego przygodny nie są niezwykłe. Niezwykła jest jego codzienność. Tymek widzi świat trochę inaczej. Jego przyzwyczajenia i potrzeby są inne. Dla kogoś, kto tego nie rozumie może wydawać się marudnym, rozpieszczonym i dziwnych chłopcem. Czytając Autystyczny świat Tymka dowiadujemy się, co kryje się za nietypowymi zachowaniami bohatera,.

Codzienne zmagania chłopca opisane są prostym językiem.  Każdy dzień przedszkolnego życia to kolejny rozdział. Co kilka stron pojawiają się szkicowe, nieskomplikowane ilustracje. Tę część warto przeczytać z dziećmi. Jestem pewna, że każdy rówieśnik książkowego Tymka będzie zafascynowany jego punktem widzenia. Szczególnie, że autorka nie wyjaśnia, nie wnika w medyczne czy psychologiczne aspekty. To nie jest podręcznik czy poradnik dla rodziców. To raczej obyczajowa opowieść do wspólnego czytania z dziećmi.

Austyczny świat Tymka zawiera także część dla dorosłych czytelników, która może być wartościową wskazówką.

Autorka opisując codzienność Tymka skupia się głównie na jego pobycie w przedszkolu. Tam uczy się on socjalizować, działać w grupie, radzić sobie z problemami. Druga część (znacznie krótsza) to zapiski wychowawczyni Tymka, która prowadzi zeszyt do komunikacji z rodzicami. Do każdego dnia znajdziecie notatkę, w której wychowawczyni opisuje postępy i problemy dotyczące Tymka. Takie notatki mogą być wartościową wskazówką dla nauczycieli, opiekunów i rodziców dzieci w spektrum autyzmu.

Pojawienie się tej książki na rynku bardzo mnie cieszy. To ważne, by poruszać z dziećmi różnorodne tematy, które sprawią, że będą one osobami wyrozumiałymi i wrażliwymi. Autystyczny świat Tymka to jedna z takich książek, które warto poznać, nawet jeśli nie macie osób w spektrum autyzmu w najbliższym otoczeniu.

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Ewelina Zielińska

Autystyczny świat Tymka
Ewa Czajka
Data premiery: 2023-03-13
Liczba stron: 142
okładka miękka
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Novae Res

541 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent