Planujesz przyjęcie dla 9cio-10 latka w ogrodzie? Świetny pomysł! Organizowanie przyjęcia urodzinowego na dworze to sposób na zapewnienie dzieciom ruchu i zabawy na świeżym powietrzu.
9-cio i 10-ciolatki są pełne energii, ciekawe świata i zawsze gotowe do zabaw z innymi. To wiek, w którym dzieci nadal rozwijają umiejętności społeczne i naturalnie potrzebują kontaktów z rówieśnikami. Plenerowe przyjęcie dla dzieci w tym wieku jest strzałem w dziesiątkę, bo – w porównaniu z przyjęciem w domu – daje dodatkowe możliwości przygotowania atrakcyjnych rozrywek dla jubilata oraz jego gości. Przygotowanie takiego przyjęcia wymaga trochę zaangażowania, ale na pewno warto!
Przygotowaliśmy 20 propozycji zabaw na dworze dla dzieci w wieku 9 i 10 lat. Są na tyle zróżnicowane, że trafią w gusta dzieci o różnych zainteresowaniach i pozwolą im w twórczy sposób uwolnić nadmiar energii.
Zabawy na dworze dla dzieci w wieku 9 i 10 lat:
Gra w szpiegów
Przygotuj grę fabularną, w której dzieci będą musiały wcielić się w rolę szpiegów. Zadaniem będzie odnalezienie „tajnych dokumentów” (np. ukrytych kartek papieru z kodami) rozrzuconych po ogrodzie. Dzieci mogą korzystać z różnych „gadżetów” (np. latarki, lornetki) i pracować w zespołach, aby rozszyfrować zagadki i odnaleźć wszystkie elementy. Gra kończy się, gdy wszystkie „dokumenty” zostaną odnalezione i złożone w całość.
Zabawa w detektywów
Zorganizuj grę, w której dzieci wcielą się w rolę detektywów, rozwiązujących tajemnicze zagadki. Przygotuj serię wskazówek i śladów, które prowadzą do rozwiązania zagadki, np. „kto ukradł ciasto z kuchni?”. Dzieci mogą używać „detektywistycznych” narzędzi, takich jak lupa czy notatnik, aby zbierać dowody. Zabawa rozwija logiczne myślenie i umiejętność pracy zespołowej.
Poszukiwanie skarbów
Należy przygotować dużą mapę ogrodu, zaznaczając na niej ważne miejsca. Każdemu zakątkowi można nadać tajemnicze nazwy typu Zakątek Strachów. Na mapie zaznaczamy wszystkie miejsca lub tylko pierwsze miejsce. Tam ukrywamy karteczkę ze wskazówkami jak odnaleźć kolejne, itd. Skarb może znajdować się dopiero w 10-tym odnalezionym miejscu. Na trasie umieszczamy różne zadania, które będą wymagały od dzieci rozwiązania zagadek lub wykonania zadań ruchowych.
Zabawa w ogrodnika
Jeśli urodziny odbywają się wiosną lub latem, zaproponuj dzieciom zabawę w ogrodnika. Mogą wspólnie sadzić rośliny, poznawać różne zioła podczas spaceru, a nawet zorganizować mini-warsztaty ogrodnicze. To świetny sposób na naukę przez zabawę. Więcej inspiracji znajdziesz w artykule o zabawach edukacyjnych w ogrodzie.
Wodny tor przeszkód
Stwórz tor przeszkód, który zawiera elementy wodne, takie jak baseny, zraszacze czy wiadra wody. Dzieci będą musiały pokonać przeszkody, biegnąc, skacząc i czołgając się, jednocześnie próbując unikać zamoczenia. To idealna zabawa na upalne dni, pełna śmiechu i rywalizacji.
Klasyczna gra w kapsle
Na ziemi narysuj tor przeszkód, przez który dzieci będą musiały przeprowadzić swoje kapsle. Wyznaczamy linię startu i linię mety, a pomiędzy nimi prowadzimy tor, im bardziej urozmaicony tym lepiej – zakręty, górki, przeszkody, “rzeki” lub “jeziora” – dołki wyłożone folią i wypełnione wodą. Zabawę zaczynamy od ozdobienia swoich “zawodników” – kapsli. Mogą to być flagi państw albo inne znaki. Ustawiamy kapsle na starcie, jeden obok drugiego i pstryknięciem w bok kapsla przesuwamy go do przodu. Uczestnicy pstrykają na zmianę w swoje kapsle. Wypadnięcie poza tor to utrata kolejki. Wygrywa ten, który pierwszy przeprowadzi swój kapsel przez linię mety. Uczestnicy mogą ozdobić swoje kapsle, aby nadać im indywidualny charakter.
Wodna bitwa: pistolety i balony na wodę
Idealna zabawa na upalne dni! Wyposaż dzieci w pistolety na wodę lub balony wodne i pozwól im na odrobinę szaleństwa. Pamiętaj, aby przygotować dla nich suche ubrania na zmianę. Zobaczcie też inne pomysły na zabawy nad wodą.
Wyścigi sprawnościowe
Stwórz w ogrodzie tor przeszkód do przeskoków, czołgania się i biegu. Możesz także dodać zagadki logiczne, które dzieci będą musiały rozwiązać po drodze. Im bardziej urozmaicony tor, tym większe wyzwanie i więcej radości.
Plener malarski i wernisaż
Zorganizuj plener malarski, w którym dzieci będą mogły malować farbami czy pisakami albo sprayami. Możemy malować na wielkich płachtach papieru, które potem powiesimy klamerkami na sznurach do bielizny robiąc wystawę. To świetna okazja, aby dzieci mogły wyrazić swoją kreatywność na świeżym powietrzu. Możecie też zrobić owocowe koszulki – TUTAJ zobaczycie, jak to zrobić.
Budowanie warownego zamku i jego obrona
Dużo kartonowych pudeł, koce, krzesła, prześcieradła i na budowę zamku a potem jego obronę skuszą się dzieci w każdym wieku! Można podzielić rycerzy na 2 grupy – obrońców zamku oraz najeźdźców i zorganizować bohaterską obronę warowni.
Zawody sportowe
Ruchu nigdy za wiele! Zorganizuj mini olimpiadę z różnymi konkurencjami, takimi jak biegi z przeszkodami, skoki w dal czy przeciąganie liny. Dzieci mogą rywalizować indywidualnie lub w drużynach, co przyczyni się do zdrowej rywalizacji i sportowego ducha zabawy.
Nocna przygoda
Rozstaw namioty w ogrodzie i zorganizuj nocną imprezę kempingową. Dzieci mogą piec szaszłyki nad ogniskiem, oglądać gwiazdy i wspólnie śpiewać piosenki. Taka zabawa pozostawi niezapomniane wspomnienia. Dodaj do niej ogródkowe kino (zobacz TUTAJ jak je zorganizować) – idealne połączenie!
Seans filmowy pod chmurką
Zorganizuj kino pod chmurką! Potrzebujesz tylko dużego prześcieradła, projektora i wygodnych miejsc do siedzenia. Wieczór filmowy na świeżym powietrzu z popcornem w ręku na pewno przypadnie do gustu wszystkim gościom. Dowiedz się, jak zorganizować taki pokaz.
Zabawy z piłką
Piłka zawsze jest na czasie. Szczególnie, gdy znajdzie się osoba dorosła, która podsunie kilka nowych pomysłów na zabawy – TUTAJ 10 zabaw z piłką dla młodszych i starszych dzieci. Możesz też podzielić dzieci na drużyny i zorganizować turniej piłkarski. Zwycięska drużyna może otrzymać małą nagrodę, co dodatkowo zmotywuje do gry. Warto też pamiętać o tradycyjnych zabawach z piłką, jak dwa ognie, rzuty do celu czy piłka nożna.
Bitwa na papierowe samoloty
Zorganizuj zawody w rzucaniu papierowymi samolotami. Dzieci mogą najpierw stworzyć swoje samoloty z kolorowego papieru, a następnie rywalizować w różnych kategoriach: najdłuższy lot, najdokładniejsze trafienie do celu czy najciekawszy design samolotu. To prosta, ale bardzo angażująca zabawa, która rozwija zdolności manualne i koordynację.
Podchody
Klasyczna gra w podchody to zawsze dobry pomysł. Podziel dzieci na dwie drużyny – jedna ucieka i zostawia ślady lub zadania do wykonania, a druga podąża ich śladem, próbując je dogonić. Możesz urozmaicić zabawę, dodając dodatkowe wyzwania po drodze, takie jak rozwiązanie zagadki lub wykonanie zadania fizycznego. Gra w podchody to świetny sposób na integrację grupy i rozwijanie umiejętności orientacji w terenie.
Przyrodnicza wyprawa po skarby
Zabieramy koszyki na znaleziska i idziemy do lasu lub na łąkę. Zbieramy bukiety kwiatów lub liści i ładne kamienie do pomalowania ciekawe patyki z których można zrobić coś ciekawego. Po powrocie malujemy kamienie i szyszki, pleciemy wianki z kwiatów. Z powyginanych gałązek robimy indiańskie totemy. Wystarczy je pomalować i zawiesić na nich kolorowe szmatki czy wstążki.
Kto pierwszy…
Jedno dziecko wyznaczone zostaje do bycia „światłem drogowym”. Stoi tyłem do innych dzieci i mówi „zielone światło”, pozwalając na ruch w jego stronę, a następnie „czerwone światło”, odwracając się nagle. Dzieci muszą natychmiast się zatrzymać. Jeśli któreś się poruszy, musi wrócić na linię startu.
Balonowy Berek
Przywiązujemy każdemu dziecko do kostki nadmuchany balon. Dzieci próbują przebijać balony innych, jednocześnie chroniąc swój własny. Gra kończy się, gdy zostaje tylko jedno dziecko z nienaruszonym balonem. Inna wersja balonowego berka zaczyna się tradycyjnie – dziecko łapie inne dzieci. To złapane dziecko dołącza do łapiącego. Trzymając się za ręce razem próbują złapać innych graczy. Gra kończy się, gdy wszystkie dzieci staną się częścią „balonu”.
Duże bańki mydlane
Bańkom mydlanym nie oprze się żadne dziecko. Nawet (prawie) nastolatek. Szczególnie jeśli bańki będą gigantyczne i będzie je można tworzyć samemu. Trzeba będzie się wcześniej zaopatrzyć w specjalne konstrukcje sznurków do robienia baniek i duży pojemnik płynu. Takie zestawy nie są bardzo drogie, można je łatwo zakupić przez Internet.
Większość proponowanych w artykule zabaw możecie zorganizować także poza przyjęciem – na co dzień, spędzając z dziećmi czas w plenerze. Im większe zaangażowanie rodziców, tym dzieci chętniej zaangażują się we wspólne aktywności. Wesołej zabawy!