Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

Porady dietetyka

Produkty bio i ich charakterystyka

Produkty Bio. Żywność ekologiczna na talerzu

Produkty uprawy ekologicznej. Najlepsza żywność czy jeden wielki przekręt?
Temat żywności i upraw ekologicznych trudno wyczerpująco omówić krótko, ponieważ obejmuje on wiele różnorodnych zagadnień.
Co naprawdę oznacza słowo „ekologiczny”?

Sezonowo

dania z gruszką dla dzieci. Przepisy

Gruszka na talerzu. Proste przepisy

Doskonałe na surowo, ale równie pyszne jako składnik deseru, sałatki, kompotu czy sosu. Klapsy, faworytki czy lukasówki – ich cudny aromat to wcale nie obietnica gruszek na wierzbie.

Porady dietetyka

Drugie śniadanie do szkoły

Drugie śniadanie do szkoły, czego unikać?

Przez ostatnie kilka tygodni ciągle przygotowywałaś kanapki z topionym serem? A może posyłasz dziecko do szkoły z paczką chipsów i batonikami czekoladowymi, ponieważ obawiasz się, że nic innego nie będzie chciało jeść? Nie ty jedyna.

Porady dietetyka

Wszystko o frytkach

Cała prawda o frytkach

Większość dzieci uwielbia frytki. I tu dobra wiadomość – wcale nie są tak niezdrowe jak mogłoby się wydawać, wystarczy dokonać właściwego wyboru.
Co nie oznacza, że masz faszerować dziecko frytkami codziennie!

Porady dietetyka

Zachęcanie dziecka do jedzenia

Dziecko nie chce poznawać nowych smaków

Jestem mamą dwóch synów: Krzysia (5,5 roku) i Szymona (3,5 roku). Moim problemem jest odżywianie Szymona. Jego stały jadłospis to chleb z masłem lub miodem, na obiad naleśniki z twarogiem, makaron lub pierogi z serem, kolacja to znów chleb z masłem. Jako przekąski zjada pistacje, musli, jabłko, banan lub jogurt naturalny. Tylko te produkty znajdują się w jadłospisie mojego syna, kiedyś jeszcze jadł kaszę mannę…

Sezonowo

owoce wisnie

Po co nam owoce?

Żadna pigułka nie zapewni smykowi tylu witamin co świeży pomidor czy marchewka. Najzdrowsze i najbardziej odżywcze są świeże, zerwane przed chwilą z krzaczka czy wyjęte z ziemi. Czerpcie więc pełnymi garściami z obfitości owoców i warzyw sezonowych. Co oferują prócz pysznego smaku i dzieciom od jakiego wieku można je podawać? • Leśne jagody Świeże owoce […]

Porady dietetyka

Kłopoty-żołądkowe-dzieci

Kłopoty żołądkowe dzieci

Kłopoty z trawieniem zdarzają się latem prawie każdemu malcowi. Nie lekceważcie ich! Zatrucie pokarmowe, w połączeniu z upałami, łatwo może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Porady dietetyka

Przyczyny gazów u dzieci

Częste gazy u dziecka

„Mam pytanie co do przyczyny (a wiem, że mogą być różne) tego, że mój 9letni syn bez alergii i innych chorób, ma codziennie brzydko pachnące gazy. Nie pije napojów gazowanych, ma zróżnicowaną dietę. Oczywiście lubi słodycze. Jest szczupły. Od trzeciego roku życia ma, nawracające co jakiś czas, lamblie. Badania krwi wychodzą dobre.”

Porady dietetyka

Wapń w diecie dziecka z alergią pokarmową

Wapń w diecie dziecka z alergią pokarmową

Mam 4-letniego synka, który ma alergie pokarmową, jesteśmy pod stałą opieką lekarza. Ząbki dziecka zżera próchnica – oczywiście jesteśmy pod stałą kontrolą dentysty, ale proszę mi napisać jak mogłabym dostarczyć synkowi składników mineralnych – głównie wapnia, bo nabiału nie je.

Porady dietetyka

Święta bez dodatkowych kilogramów

6 zasad jak przeżyć święta bez dodatkowych kilogramów

Święta to czas wyjątkowy i radosny, dla większości osób kojarzący się z obficie zastawionym stołem oraz świątecznym przejedzeniem. I nic w tym dziwnego! Jak pokazują badania, podczas takich uroczystych dni spożywamy nawet 4 razy więcej kilokalorii niż na co dzień! Jakich zasad warto zatem przestrzegać, aby przetrwać ten czas i nie przybrać na wadze?

Zdrowie

Zdrowe zęby dziecka

Dieta dla wzmocnienia ząbków dziecka

Aby dziecka ząbki były mocne i rosły zdrowo, potrzebny jest wapń. Sprawdźcie, gdzie szukać tego pierwiastka i co jeszcze możecie zrobić dla malucha, by w przyszłości miał piękny uśmiech.

Zdrowie

owoce cytrusy

Dieta zapobiegająca nowotworom

Rola diety i jej wpływ na wygląd, umysł, samopoczucie, a przede wszystkim na nasze zdrowie, są w ostatnich latach traktowane coraz poważniej. Lekarze i naukowcy podkreślają, że sposób odżywiania ma często decydujący wpływ na rozwój nowotworów. Już dziś nikt nie dyskutuje z twierdzeniem, że 60–70 proc. chorób nowotworowych można zapobiec poprzez właściwe odżywianie się i pozbycie się nadwagi.