Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

Zdrowie rodziny

Śniadanie do szkoły przepisy

Co na drugie śniadanie do szkoły? Przepisy

Wakacje za nami! Choć z twarzy nie zeszła jeszcze opalenizna, a w pamięci wciąż pozostają wspomnienia beztroskiego lata, czas wrócić do codziennych obowiązków. Dla dzieci zaczyna się kolejny etap ciężkiej – oby owocnej! – wspinaczki ku szczytom wiedzy, dla każdego rodzica zaś początek roku szkolnego oznacza nie tylko kompletowanie podręczników szkolnych i wyprawki, ale także konieczność rozwikłania odwiecznego dylematu – co pociecha będzie jadła w szkole.

Zdrowie rodziny

dziecko i woda

Ile nasze dziecko potrzebuje wody?

Woda jest jednym z najbardziej istotnych składników pokarmowych w organizmie Ludzie mogą przeżyć sześć tygodni bez jedzenia, ale nie mogliby przeżyć dłużej niż tydzień lub bez wody. To dlatego, że woda jest podstawą wszystkich funkcji organizmu. Jest to najbardziej bogata substancja w organizmie, średnio 60 procent ciężaru ciała to właśnie woda. Woda pomaga utrzymać stałą […]

Zdrowie rodziny

Przepisy z owocami, przepisy na lato dla dzieci, owocowe smoothie

Smoothie – owocowe eliksiry zdrowia. Przepisy

Smoothie – pod tą tajemniczą nazwą kryją się po prostu zmiksowane owoce z jogurtem, kefirem lub sokiem. Jest to świetna porcja niezbędnych witamin i składników mineralnych. Wprowadź je do swojego menu, skorzystaj z poniższych przepisów. Oto propozycje lekkich owocowych i warzywnych koktajli idealnych na nadchodzące lato.

Zdrowie rodziny

Co dawać dziecku jeść w upały porady dietetyka

Dieta dziecka w upalne dni

Upał na dworze wymaga odpowiedniego dbania o siebie. Słońce i wysoka temperatura zwiększają intensywność pocenia się, co sprzyja ubytkowi wody z organizmu. Co pić i jak często, by pomagać organizmowi w walce z nadmiernym ciepłem? Jakie posiłki sprzyjają uzupełnianiu ubytków wody? Wysoka temperatura za oknem oraz dni pełne słońca oprócz opalenizny kojarzą nam się z […]

Zdrowie rodziny

Dieta w ciąży i po porodzie. Porady dietetyka

Jak się odżywiać w ciąży przed i po

Wszyscy wiemy od dawna, że sposób odżywiania wywiera ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Odpowiednio dobrany zapewnia nam zdrowie, siłę i witalność. Jakość życia i zdrowie naszego dziecka zależy od decyzji, które podejmiemy na długo przed jego urodzeniem. Jakie są zagrożenia, na co zwrócić uwagę? Jak zregenerować organizm po urodzeniu dziecka?

Zdrowie rodziny

Na grzyby z dzieckiem. Grzyby w diecie dziecka. Porady dla rodziców

Czy grzyby mają witaminy?

Grzyby nie cieszą się najlepszą reputacją. Choć nie są postrzegane jako niezdrowe, to często słyszy się, że ze względu na ich nikłą wartość odżywczą nie warto włączać ich do codziennej diety. Prawda jest natomiast taka, że naukowcy już nie raz udowodnili, że grzyby zawierają cenne związki, zwiększające odporność organizmu, a nawet sprzyjające walce z rakiem. […]

Zdrowie rodziny

Objawy odwodnienia dziecka. Jak nawadniać dziecko. Porady dietetyka

Ile powinno pić dziecko? Wszystko o odwodnieniu

Woda jest niezbędna dla życia, a utrzymanie właściwego stanu nawodnienia jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania fizycznego i psychicznego naszego malca. Ciało ludzkie składa się przede wszystkim z wody. Jej zawartość zmniejsza się wraz z wiekiem – od około 75% u dzieci do koło 60% u dorosłych.

Zdrowie rodziny

Czym zastępować dziecku niezdrowe produkty

Czym zastąpić niezdrowe dziecięce przysmaki. Zobacz pomysły!

Tak to już jest, że nasze pociechy najbardziej lubią to, co nie zawsze jest dla nich dobre. Niektórzy twierdzą, że smaczne jest wszystko to, co jest niezdrowe. Chociaż istnieje wiele zdrowych i pysznych produktów. Czy znasz rzeczy, których twoja pociecha nie powinna spożywać? Albo sięgać po nie tylko sporadycznie?

Porady dietetyka

Jakie robimy błędy karmiąc dziecko

Najczęstsze błędy w karmieniu dziecka

Przywykło się mówić, że nadwaga to choroba genetyczna i dlatego tak trudno z nią walczyć. Prawda tymczasem jest inna, maluch nie dziedziczy otyłości po przodkach, a najwyżej tylko predyspozycje do niej. Aby zatem być grubym, musi na to zapracować. Oto podstawowe błędy rodziców, które mogą spowodować u malca nadwagę.

Porady dietetyka

Przyczyny otyłości u dzieci.

Otyłość dzieci. Przyczyny i zapobieganie

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością. Stany Zjednoczone, jak i kraje Europy Zachodniej, już od dawna walczą z tą chorobą. Dla Polski statystyki są również alarmujące. Komfort życia poprawia się, żyje nam się coraz wygodniej, już nie musimy wstawać z fotela, aby przełączyć kanał telewizyjny. Do sklepu częściej jeździmy samochodem […]

Tradycje i święta w rodzinie

Wielkanocne przepisy dietetyczne

Wielkanoc w wersji light. Przepisy

Święta Wielkiej Nocy są czasem niezwykłym – po zimie budzi się do życia przyroda, dzień jest już dłuższy, aż chce się żyć! Wyczekujemy z niecierpliwością świątecznych dni, które są okazją do spotkań z bliskimi i wspólnego biesiadowania. Zadbaj o to aby wielkanocne smakołyki i skutki przejedzenia nie odebrały Ci energii do życia i dobrego nastroju. W tym roku zafunduj swojej rodzinie i sobie zdrowe święta!

Porady dietetyka

192299pixabay_pieczywo.jpg

Co z tym glutenem? Czy dieta bezglutenowa jest konieczna?

Coraz więcej osób rezygnuje z wszechobecnego w naszej diecie glutenu. Jedni, bo ich organizm go nie toleruje, a inni? No właśnie… Ponieważ jest niezdrowy, tuczący, czy właściwie jaki? Czy rzeczywiście jest szkodliwy dla organizmu, czy to tylko chwyt marketingowy? Dowiedzcie się całej prawdy o glutenie!

Porady dietetyka

Odżywianie dziecka z ADHD

ADHD bez leków. Dieta dziecka z ADHD

ADHD, zapalenie jelita grubego, stwardnienie rozsiane czy toczeń rumieniowaty – to tylko niektóre z przewlekłych, uciążliwych schorzeń mających swój początek we wczesnym okresie życia. Magiczne panaceum na nie wciąż pozostaje w sferze pobożnych życzeń, wiadomo jednak, że w wielu przypadkach znaczną pomocą w terapii może być wprowadzenie odpowiednich wzorców żywieniowych.