Weleda
Weleda Baby

6 zasad jak przeżyć święta bez dodatkowych kilogramów

Święta bez dodatkowych kilogramów
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

1. Jedz regularnie!

5 mniejszych posiłków w ciągu dnia o stałych porach to najlepszy sposób, aby uniknąć świątecznego przejedzenia. Częste, ale mniejsze posiłki wspomogą metabolizm. Podczas przerwy między posiłkami unikaj podjadania – nadmiar energii organizm od razu zgromadzi w postaci tkanki tłuszczowej.

2. Jedz powoli!

Nie należy śpieszyć się podczas jedzenia. Szybko zjedzony posiłek nie syci i sprawia, że zjadamy więcej. Ponadto nie odczuwamy dokładnie smaku jedzenia i nie czerpiemy z niego prawdziwej przyjemności. Zastanów się więc na co masz ochotę i nałóż małą porcję. Unikaj dokładek.

3. Postaw na warzywa!

Są one nie tylko cennym źródłem witamin i składników mineralnych, ale także błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego i sprawia, że szybciej stajemy się syci. Nie musisz być mistrzem gotowania, aby zaskoczyć rodzinę przygotowując obfitującą w zieleninę i kiełki surówkę czy lekką, warzywną przystawkę.

4. Wypij szklankę wody z sokiem z cytryny lub soku warzywnego.

Wypij wodę zanim zasiądziesz do świątecznego stołu. Zapełni ona żołądek i zapewni szybsze uczucie sytości. Woda uczestniczy także w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii oraz doskonale nawadnia. Z kolei regularne spożywanie świeżo wyciśniętych soków warzywnych i owocowych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapobiega niedoborom witamin i minerałów.

5. Zapomnij na chwilę o świątecznych smakołykach i zwiększ swoją aktywność!

Nie żałuj sobie długich spacerów, porannej gimnastyki czy rodzinnej przejażdżki rowerem. Ćwiczenia fizyczne pobudzają trawienie i usprawniają przemianę materii. Ponadto poprawiają funkcjonowanie wszystkich narządów, wzmacniają mięśnie, a także sprzyjają produkcji endorfin – hormonów szczęścia. Co więcej, poprawiają krążenie i tym samym zapewniają bardziej efektywny transport składników odżywczych do każdej komórki ciała.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

6. I pamiętaj, Święta to także wyjątkowy czas w gronie najbliższych.

Czas przy stole postaraj się spędzić raczej na rozmowie niż na jedzeniu.

Aneta Strelau, dietetyk
www.strelau.pl

623 ocen
5.00
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Aneta Strelau, dietetyk

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent