Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

Zdrowie

Witaminy w jedzeniu

Witaminy – gdzie je znaleźć?

Witaminy to związki organiczne nizbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu dorosłych. Mechanizm ich działania jest różny, jednak wszystkie wpływają, w sposób bezpośredni lub pośredni, na komórkowe procesy przemiany materii. Należy więc zadbać o to, by w codziennej diecie nie zabrakło jedzenia będącego źródłem witamin, tym bardziej ze organizm człowieka ich nie wytwarza (lub wytwarza w ograniczonym stopniu). Zapraszamy do witaminowego ABC!

Zdrowie

Próchnica u dziecka

Jak zapobiegać i przeciwdziałać próchnicy u dziecka

Próchnica jest bardzo często spotykaną chorobą zębów u dzieci. Zęby mleczne są bardziej narażone na uszkodzenia niż stałe, ale próchnicę na nich także trudniej zauważyć. Czasem reagujemy dopiero, kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort podczas jedzenia słodyczy czy picia gorących i zimnych napojów.

Zdrowie

Pierwsze i drugie śniadanie

Pierwsze i drugie śniadanie, czyli posiłek w domu i do szkoły

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – czytamy w kolorowych czasopismach. Ważna rola posiłku rozpoczynającego dzień jest niezaprzeczalna. Produkty zjadane po długiej nocnej przerwie i przed znacznym wysiłkiem energetycznym organizmu powinny być dobrze skomponowane i pełnowartościowe. Szczególne znaczenie ma śniadanie uczniów.

Zdrowie

odżywianie dzieci

Odżywianie dziecka w wieku przedszkolnym

Czego dziecko w wieku 4-6 lat potrzebuje do prawidłowego rozwoju? Dzieci w tym wieku to przysłowiowe „żywe srebro” – rozpiera je energia, szybko rosną i wiele się uczą, często zaczynają także swoją przygodę z przedszkolem. Dlatego obecnie przyjmuje się, że dziecko cztero-, pięcio-, sześcioletnie powinno otrzymywać dziennie około 1400-1700kcla.

Zdrowie

ABC-substancji-obcych-w-żywności

ABC substancji obcych w żywności

W pożywieniu poza naturalnymi składnikami odżywczymi mogą występować także, substancje obce czyli związki, które nie są środkami spożywczymi. Do jedzenia bywają dodawane celowo, są to substancje dodatkowe, które są dozwolone lub mogą znaleźć się w nim przypadkowo, będąc zanieczyszczeniem: np. pozostałości antybiotyków, hormonów,resztek nawozów i pestycydów. W żywieniu dzieci musimy zwrócić szczególną uwagę na dodawane do produktów barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, substancje wzbogacające smak i zapach oraz sztuczne środki słodzące. Niektóre z nich mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na prawidłowy rozwój naszych pociech.

Porady dietetyka

Dzieci i fast foody

Dzieci i… fast foody

Są wszechobecne – w reklamach telewizyjnych, na bilbordach, na rogu każdej ulicy. Fast food (z ang. dosłownie „szybkie jedzenie”) to powszechnie znane dania takie jak: hamburger, hot dog, zapiekanka, frytki czy kebab. Możemy zaliczyć je do tzw. grupy żywności wygodnej. Czym jest żywność wygodna i szybka i czy możemy podawać ją dzieciom i młodzieży? Dzisiaj takie pytanie zadaje sobie zapewne większość z nas.

Zdrowie rodziny

Czekolada w diecie dziecka, czy dawać dzieciom czekoladę. Porady dietetyka

Dziecko i czekolada okiem dietetyka

Słodycze. Uwielbiane przez dzieci i zabraniane przez rodziców. Apetyt dzieci wzmagany jest przez wszechobecne kolorowe reklamy słodkości, a niepokój rodziców wzbudzają regularne apele o chorobach cywilizacyjnych wywoływanych właśnie m.in. przez nadmierną ilość spożywanego cukru. Czy dziecko może jeść czekoladę i inne słodycze?

Zdrowie

Napoje energetyzujące i ich działanie

Cała prawda o napojach energetyzujących

„Moje dziecko pije napoje energetyzujące, czy mam mu tego zabronić?” – zastanawia się wielu rodziców.
Napoje energetyzujące to grupa modnych wśród młodzieży łagodnych, bezalkoholowych drinków, które są sprzedawane w każdym sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. Są one przeznaczone dla osób obciążonych krótkotrwałym wysiłkiem umysłowym lub fizycznym. Napoje te początkowo wykorzystywane były przy leczeniu osób, które były narażone na stres i zmęczenie, na przykład przez żołnierzy w czasie akcji militarnych i sportowców.

Zdrowie

warzywa w diecie dzieci

Czy karmić dzieci nowalijkami?

Kiedy z utęsknieniem oczekujemy pierwszych oznak wiosny, a w sklepach pojawiają się kolorowe i pysznie wyglądające nowalijki, trudno oprzeć się pokusie, żeby nie sięgnąć po, pełne barw i świeżości, warzywa. Może warto jednak chwilę poczekać? Mimo, że warzywa mają zasłużoną opinię prawdziwego źródła witamin, co do nowalijek – sprawa nie jest tak oczywista.