Katalog Miasta Dzieci • lekcje muzealne

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Celem i zadaniem Muzeum Literatury jest wszechstronne zainteresowanie się i otoczenie opieką spuścizn i pamiątek związanych z literaturą polską, jej twórcami, a także szeroko pojętym życiem literackim w Polsce w sensie terytorialnym i historycznym.

Oddziały Muzeum:

Oddziały

W strukturze Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza funkcjonują oddziały:

Muzeum Władysława Broniewskiego (otwarte 1963 roku) – strona oddziału

W domu, w którym Władysław Broniewski spędził ostatnie dziewięć lat życia, zachowano autentyczne wyposażenie wnętrz. Wystawa dokumentuje złożone losy autora „Ulicy Miłej”. Obok rękopisów eksponowane są także mało znane materiały z archiwum literackiego pisarza. Zbiory i ekspozycja stała: biograficzne, w oryginalnych wnętrzach – archiwum, pamiątki osobiste; prawie kompletny zbiór rękopisów, korespondencja z 1at 1915-1962; pierwodruki wierszy w prasie i pierwsze wydania książkowe, taśmy magnetofonowe z recytacjami poety. Muzeum mieści się w willi z 1950 r. podarowanej poecie przez państwo w rocznicę 25-lecia twórczości.

Muzeum Andrzeja Struga (otwarte w 1981 roku) – strona oddziału

W przedwojennym mieszkaniu Andrzeja Struga przygotowano ekspozycję biograficzno-literacką. Przypomniano nie tylko działalność prozatorską i publicystyczną pisarza, ale także jego udział w życiu politycznym i społecznym przedwojennej Polski. Był bowiem Strug działaczem PPS, oficerem Legionów Polskich, senatorem, Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Narodowej Polski w latach 1922-1925. W Muzeum odbywają się lekcje muzealne dla młodzieży, wieczory literackie i odczyty.

Muzeum Marii Dąbrowskiej (otwarte w 1984 roku) – strona oddziału

W mieszkaniu, w którym Maria Dąbrowska przeżyła 37 lat (1917-1954) i napisała większość swoich dzieł, w tym powieść „Noce i dnie”, zaprezentowano spuściznę literacką i publicystyczną pisarki, jej prace plastyczne oraz pamiątki osobiste, w tym bogaty księgozbiór. Przypomniano także postać Mariana Dąbrowskiego i Stanisława Stempowskiego. W Muzeum odbywają się lekcje muzealne dla młodzieży, wieczory literackie, spotkania z twórcami kultury, promocje książek i odczyty.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (powstałe w 2005 roku, otwarte w 2009 roku) – strona oddziału

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną – Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnego „Ferdydurke”. Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary. Muzeum Witolda Gombrowicza zainaugurowało swoją działalność w dniach 10- 11 października 2009 r., po trzech latach remontu i przygotowań.

Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską (powstały w roku 2005) –strona oddziału

Instytut to centrum badawcze i informacyjne, dokumentujące polskie życie literackie w kraju i na emigracji po 1939 roku. Zadaniem Instytutu jest prowadzenie kwerend w archiwach, bibliotekach, kolekcjach prywatnych i publicznych polskich i zagranicznych w celu tworzenia pełnej dokumentacji i informacji o polskim dziedzictwie literackim i intelektualnym XX wieku. Podejmie on trwałą współpracę ze światowymi placówkami posiadającymi w swoich zasobach polskie archiwa, w tym Beinecke Library Uniwersytetu Yale, Instytutem Crocego w Neapolu, Oxfordem, prywatnymi archiwami literackimi w Europie i na świecie oraz polskimi: Instytutem Historii, Instytutem Sztuki i Instytutem Badań Literackich PAN, Biblioteką Narodową, Biblioteką Czartoryskich, Ossolineum, Archiwum Emigracji przy UMK w Toruniu, Towarzystwem Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Ośrodkiem „Karta”, Ośrodkiem „Pogranicze” i „Borussia”, z Instytutem Książki i Instytutem im. Adama Mickiewicza.

Rynek Starego Miasta 20,

22 831 40 61 (centrala)22 831