Chociaż to ciasto jest nie tylko wegańskie i bezglutenowe, ale na dodatek jeszcze surowe (!) nie jest jednak przeznaczone tylko dla osób na skrajnie restrykcyjnej diecie. Jego smak zachwyci każdego miłośnika szarlotki, ponieważ ma wszystkie zalety „prawdziwej” szarlotki, a na dodatek można go jeść bez poczucia winy.
Składniki zdrowej szarlotki
składniki na spód ciasta:
– szklanka orzechów włoskich
– szklanka orzechów laskowych
– garść nerkowców
– szklanka daktyli bez pestek
składniki na nadzienie:
– 7 średnich jabłek
– 2 garście daktyli
– łyżeczka cynamonu
– 1/4 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
– łyżeczka prawdziwej esencji waniliowej
– 3 łyżki nasion chia
składniki na kruszonkę:
– garść migdałów
– garść orzechów włoskich
– garść orzechów laskowych
– 1 łyżka nierafinowanego oleju kokosowego
– 1 łyżka miodu
– łyżeczka cynamonu
Jak zrobić zdrową szarlotkę
Musisz namoczyć orzechy i daktyle z których zrobisz później spód ciasta. Najlepiej zrobić to poprzedniego dnia wieczorem. Gdy już odciśniesz je z wody, wrzuć do miksera i zmiksuj na gruboziarnistą, lepką masę. Tą masą wyłóż formę nasmarowaną wcześniej olejem, dobrze ją uklep i uciśnij żeby byłą śliczna i płaska i włóż do zamrażarki na maksymalnie godzinę.
W tym czasie obierz jabłka. 3 z nich zmiksuj na gładką masę w mikserze wraz z daktylami, gałką musztakołową i cynamonem. Do tej masy wsyp 3 łyżki nasion chia, które zagęszczą masę jabłkową. Resztę obranych jabłek albo pokrój w drobną kosteczkę albo też wrzuć do miksera i pokrój je w nim na dość duże kawałki. Wymieszaj z poprzednio zrobioną masą jabłkowo-daktylową.
Teraz kruszonka: miksujemy migdały, orzechy wraz z olejem, miodem i cynamonem na gruboziarnistą masę.
Wykładamy na przygotowany spód masę jabłkową, a na nią wysypujemy kruszonkę. Teraz wkładamy ciasto na godzinę do zamrażalnika. Po godzinie wyjmujemy i podajemy np. z bitą śmietaną.
Ciasto świetnie przechowuje się kilka dni w lodówce.