Zielony Jazdów. Zielony Rynek

📅 piątek 08.08.2014 do niedziela 10.08.2014
Zielony Jazdów. Zielony Rynek

Poprzez twórcze działania uczestnicy mogą aktywnie włączyć się w debatę o znaczeniu ekologii w ekonomii, która jest tematem przewodnim tegorocznego projektu zatytułowanego ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek.

 

Najbliższe spotkania organizowane w ramach cyklu "Wczasy Ekonomiczne" będą poświęcone ekologicznemu projektowaniu oraz przyszłości warszawskich barów mlecznych. W piątek futurysta i eko-designer Łukasz Nowacki opowie o idei BIOschronienia (z ang. BIOshelter) – budynku mieszkalnym zasilanym energią słoneczną i zarządzanym jako żyjący ekosystem. Podczas wykładu "BioDesign – nowy paradygmat projektowania w świecie ograniczonych zasobów" dowiemy się czy projektowanie ekologiczne może zmienić nasze wzorce konsumpcji. Poznamy takie nowatorskie koncepcje, jak minimalizm mieszkaniowy, współcześni nomadzi czy miejskie farmy. Bary mleczne – idea nie nowa, bo odziedziczona po PRL-owskiej kulturze gastronomicznej, będą przedmiotem sobotniej debaty "Warszawskie Bary Mleczne 2.0 – koncepcje rozwoju". Lecz nie o historii, a o przyszłości warszawskich barów mlecznych będą rozmawiać uczestnicy: Kamil Hagemajer z Baru Prasowego, Piotr Obrębski z Baru Wilanowskiego, Regina Gajk z Warszawskiej Spółdzielni Gastronomicznej i Baru Mlecznego Bambino. Debatę poprowadzi aktywistka miejska i kandydatka na prezydentkę Warszawy Joanna Erbel oraz animator społeczny Aleksandar Ćirlić.

 

 

Projektowi ZIELONY JAZDÓW towarzyszy wystawa SLOW FUTURE, na której prezentowane są prace ponad dwudziestu artystów z całego świata. W sobotę zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Jota Castro – francusko-peruwiańskim artystą i aktywistą. Oprowadzanie rozpocznie się w sobotę o godz. 14.00 i odbędzie się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski (wstęp wolny).
Goście ZIELONEGO JAZDOWA będą mogli w praktyce zastosować ekologiczne podejście do kuchni i projektowania. Piątkowe Międzypokoleniowe Warsztaty Kulinarne odkryją sekrety kuchni kubańskiej. Lokalni wytwórcy będą oferować ekologiczne produkty na targowisku zbudowanym z powojennych kiosków handlowych przeniesionych z legendarnego Bazaru Różyckiego, zgodnie z projektem Aleksandry Wasilkowskiej. W sobotę Kolektyw Kipi Kasza zaprosi na spacer pod hasłem Zielsko: Re-kreacja i zbieranie roślin rosnących w parku wokół Zamku Ujazdowskiego, z których będzie można zrobić zdrową i pyszną sałatkę oraz stworzyć aromatyczne kompozycje ziół.



Aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu umożliwią warsztaty taneczne prowadzone przez Irada Mazliah oraz zajęcia jogi. Miejsce Spotkań Warszawa organizuje warsztaty historyczno-ruchowe Zwiedzanie Jazdowa, podczas których poznawanie historii Zamku Ujazdowskiego oraz jego mieszkańców będzie miało charakter performatywny i zostanie urozmaicone ćwiczeniami ruchowymi.

W najbliższy weekend zapraszamy dzieci i rodziców na Festiwal Książki Dziecięcej Tere-Fere z udziałem polskich wydawnictw książek dla najmłodszych. W programie przewidziano spotkania i warsztaty z dziennikarzami oraz autorami książek i ilustracji. Organizatorem festiwalu jest Muzeum Książki Dziecięcej i Wydawnictwo MUZA SA. Niedziela to także czas "Teatranek – Teatru Naturalnego. Natury Teatralnej", czyli warsztatów teatralnych dla najmłodszych.

Dorosłym kontakt z literaturą na ZIELONYM JAZDOWIE zapewnią Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa. Tematem rozmów przy stole będą fragmenty powieści Alaina Mabanckou "Black bazar", zawierające wnikliwe obserwacje relacji społecznych we Francji, nowych form kolonializmu, uprzedzeń i konfliktów.
ZIELONY JAZDÓW to idealna sceneria dla wydarzeń dziejących się po zmroku. Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego opanuje mroczna i przerażająca atmosfera horrorów "Noc żywych trupów" (reż. George A. Romero, 1968) oraz "Martwe zło" (reż. Sam Raimi, 1981).
W sobotę na scenie muzycznej ZIELONEGO JAZDOWA zagra zespół Drekoty, na który składają się perkusja, klawisze i trzy przeplatające się wokale. Drekoty od początku konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową, a ich muzyka opisywana jest jako jeden z najbardziej oryginalnych debiutów ostatnich lat na polskiej scenie. Po koncercie w ramach cyklu „Tańcowała Igła z Płytką" wystąpi Ojciec Karol i mC glennSKii – wokalista, MC i producent poruszający się w rejonach muzyki funk, break i soul.

 

Szczegółowy program ZIELONEGO JAZDOWA: www.csw.art.pl oraz Facebook.com/ZielonyJazdow
Więcej o wystawie SLOW FUTURE: www.csw.art.pl
ZIELONY JAZDÓW jako projekt ekologiczny nie używa materiałów drukowanych. Prosimy o wsparcie w tym przedsięwzięciu i pomoc w kolportażu informacji.
Wszystkie wydarzenia w ramach ZIELONEGO JAZDOWA są nieodpłatne.
Zapisy na warsztaty pod adresem e-mail: zielonyjazdow@csw.art.pl
Koordynator projektu: Natalia Starowieyska
Współpraca: Martyna Baran
Program wykładów: Maciej Łepkowski, Michał Augustyn
Program filmowy: Grzegorz Kurek, Michał Matuszewski
Program muzyczny: Maciej Łepkowski
Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa: Natalia Malek, Anna Roszman
Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Natalia Bet
Warsztaty kulinarno-designerskie Kipi Kasza: Marta Jagniewska

 

 

624 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent