Na koniec wakacji Opera Wrocławska przygotowała dla publiczności prawdziwą gratkę w postaci plenerowego pokazu ukraińskiego dzieła Zaporożec za Dunajem Semena Hułak-Artemowskiego. Dzieło to należy do klasyki ukraińskiej opery. Opowiada o ludziach z Zaporoża, którzy trafiając do tureckiej niewoli tworzą namiastkę swojego domu w obcym państwie. Są razem mimo i wbrew wszystkiemu. „Zaporożec za Dunajem” nieprzypadkowo zostanie zaprezentowany 24 sierpnia, czyli w dniu kiedy Ukraina obchodzi swój Dzień Niepodległości. Tym samym Opera Wrocławska przyłączy się do celebrowania tego bardzo ważnego dla obywateli Ukrainy święta.
– „Zaporożec za Dunajem” to historia próby odtworzenia domu na obczyźnie. Coż bardziej bolesnego i aktualnego! W operze Artemowskiego grupa uciekinierów z walczącej Ukrainy konfrontuje się z Sułtanem Turcji i jego kulturą. To wszystko w tonie buffo – dzieci i artyści ukraińscy, biorący udział w spektaklu , nie potrzebują kolejnej traumy… dopowiada Michał Znaniecki, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.
W spektaklu, który zostanie wystawiony 24 sierpnia przy budynku ASP, obok Wzgórza Polskiego i Bastionu Ceglarskiego wezmą udział specjalnie zaproszeni artyści z Ukrainy, z których część znalazła swój artystyczny dom w Polsce. Ponadto w operze wystąpią dzieci ukraińskie, mieszkające obecnie na terenie Wrocławia i regionu Dolnego Śląska. Ich występ zostanie poprzedzony cyklem warsztatów muzycznych – operowych, teatralnych i tanecznych. Po ich zakończeniu dzieci wezmą czynny udział w spektaklu, nadając tkance dramaturgicznej nowego wymiaru artystycznego. Spektakl jest doskonałą okazją, by pokazać, że opera jest formą uniwersalną i aktualną, a wybór dzieła Semena Hułak-Artemowskiego pozwala mówić o ważnych emocjach i doświadczeniach, jakie dotknęły naród ukraiński. Reżyserkami opery są dwie ukraińskie reżyserki: Jolanya Denejko oraz Olena Savchuk.
—
Zaporożec za Dunajem
Data: 24.08.2023, godz. 20:45
Miejsce: Przestrzeń przy budynku ASP, obok Wzgórza Polskiego i Bastionu Ceglarskiego
Bilety: www.opera.wroclaw.pl
Ilość miejsc siedzących jest organiczna . Widzowie proszeni są o ewentualne zabranie własnych krzesełek lub kocy.