Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Królik i Misia
Królik i Misia

Zajęcia plastyczno-filozoficzne

📅 wtorek 18.10.2011
Zajęcia plastyczno-filozoficzne

Bazując na wybranych pojęciach filozoficznych uczestnicy przygotują prace przestrzenne, projekty wielkoformatowych instalacji, rysunki. Oprócz zagadnień filozoficznych w trakcie warsztatów odbędą się zajęcia poświęcone poezji konkretnej. Każdy uczestnik będzie miał za zadanie stworzyć własny poemat-obraz. Zagadnienia filozoficzne będą dla młodych twórców inspiracją do wykonania prac plastycznych. Podczas zajęć dzieci poznawać będą historię filozofii, etyki oraz zagadnienia filozofii współczesnej realizując tematy plastyczne specjalnie przygotowane do konkretnych zajęć.
Bazując na wybranych pojęciach filozoficznych dzieci przygotowują prace przestrzenne, projekty instalacji, rysunki. Ich zadaniem będzie odpowiedzieć na pytania które stawiali sobie filozofowie i artyści : Kim jestem? Skąd przybywam? Dokąd zmierzam? Co to jest myśl? Dzieci zastanawiają się kim jest dla nich inny człowiek/ kim byłby człowiek widziany oczami kosmity?. Zadaniem dzieci będzie również kreowanie własnego świata – Człowiek widownia wielkiego zamieszania-różne wizje powstania świata( naukowa, biblijna, mitologiczna, aborygeńska, słowiańska i inne). Dzieci przygotowują rzeźbę p.t. powstanie świata. Kim jest obcy? /inna rasa, inny kolor skóry/upośledzony fizycznie, niewidomy, na wózku/nowy sąsiad/ co to jest tolerancja. Dzieci zaprojektują strój dla własnego wymyślonego obcego.
Oprócz lekcji na temat zagadnień filozoficznych odbędą się również zajęcia poświęcone poezji konkretnej. Co to jest poezja konkretna? Jak można bawić się słowami. Przygotują własny poemat.
Nie zapominamy również o kolorach. Co to są kolory, jak je widzimy to kolejny temat do dyskusji czy wszyscy widzimy je jednakowo? Dzieci poznają Ludwiga Wittgensteina i jego ujęcie kolorów. Sprawdzimy doświadczalnie tezę filozofa czy biel jest kolorem względnym. Zagadnienia filozoficzne będą dla młodych twórców inspiracją do wykonania prac plastycznych.

Warsztaty 18 października:
Na pierwszych zajęciach dzieci będą tworzyć swój portret za pomocą alegorii. Poprzez prześledzenie bajek przypomnimy sobie jakim zwierzętom przypisuje się cechy ludzkiego charakteru, następnie na tej podstawie stworzymy własną podobiznę. Czytanie fragmentu Pańczatantry.

wtorki, godzina 18.15

Zapisy: info@figazmakiem.edu.pl lub 503 784 630

Koszt: 25 zł w karnecie miesięcznym lub 30 zł jednorazowo

Wiek: 8 – 13 lat

Warsztaty realizuje Magda Bielesz – malarka realizująca projekty w różnych dziedzinach sztuk wizualnych. W 2002 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna laureatka jego nagrody, a także nominowana do nagrody Gepperta. Wystawiała swoje prace na ponad 100 wystawach w polskich i zagranicznych galeriach i muzeach. Jej prace znalazły się także w stałych kolekcjach w kraju i za granicą; min w Narodowej Galerii Zachęta , Museum of New Art w Detroit, Aijima Art Center, Abiko/Tokio, Istanbul Contemporary Art Museum. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Przy realizacji projektów edukacyjnych współpracowała z Narodową Galerią Sztuki – Zachęta w Warszawie, CSW Łaźnia ( w tym kilkakrotnie realizowała swój program zajęć w ramach LKW Gallery) czy Centrum Kultury – Zamek w Poznaniu.

Więcej na magdabielesz.blogspot.com

 

849 ocen
4.98
dodaj ocenę
×