Jednak poza spakowaniem walizek, znalezieniem noclegu i zapewnieniem wyjątkowych atrakcji, na rodzicach spoczywa jeszcze jeden obowiązek: zadbanie o spokojny przebieg wyjazdu. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat budować świadomość dzieci dotyczącą bezpiecznego korzystania z kolei.
Kampania informacyjno-edukacyjna „Kolejowe ABC”, realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego, ma na celu propagowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Działania są skierowane do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców.
W Polsce jest ponad 12 tysięcy przejazdów kolejowych. 70% wypadków na kolei to wypadki lub potrącenia na przejazdach kolejowych i dzikich przejściach spowodowane nieostrożnością kierowców i pieszych – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Chcemy podnieść świadomość dzieci, ich rodziców i opiekunów na temat zagrożeń, jakie mogą występować na obszarach kolejowych. Zależy nam na zwiększeniu odpowiedzialności naszych odbiorców za bezpieczeństwo swoje i innych. W przyszłości, gdy dzieci dorosną, będą samodzielnymi użytkownikami ruchu: kierowcami, pieszymi, pasażerami. Dlatego ważna jest edukacja od najmłodszych lat – dodaje.
Jak wiadomo, konieczność poznawania reguł i ich przestrzegania w życiu codziennym,
nie wzbudza zachwytu wśród dzieci. Jednak bezpieczeństwa na kolei można się nauczyć poprzez… zabawę. Edukacja i rozrywka – takie połączenie zostało zastosowane w grze „Kolejowe ABC”. Dzięki aplikacji na urządzenia mobilne, dzieci mają możliwość poznania prawidłowych zachowań na terenach kolejowych w przyjemny i przystępny sposób.
Aplikacja „Kolejowe ABC” jest połączeniem gry zręcznościowej wymagającej użycia zdolności motorycznych i refleksu oraz gry logicznej, stawiającej przed graczem zagadki o różnym poziomie trudności. Gracz wyrusza w podróż do babci i dziadka, natrafiając po drodze na przeszkody i rozwiązując zadania – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Celem gracza jest jak najszybsze ukończenie poziomu. Musi sprawnie omijać przeszkody, unikać spowolnień i wybierać optymalną trasę przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa na drodze i obszarach kolejowych. Warto korzystać z gry przede wszystkim ze względu na naukę poprzez zabawę, ale także ze względu na możliwość wygrania nagród w konkursach.
W ramach gry przeprowadzane są konkursy z nagrodami dla uczniów klas IV-VI uczęszczających do szkół podstawowych z całej Polski. Gra na urządzenia mobilne nie jest jedynym sposobem na wzbudzenie zainteresowania dzieci tematyką bezpiecznego zachowania na obszarach kolejowych. Już niebawem rozpoczynają się pikniki rodzinne, w czasie których najmłodsi nie tylko wezmą udział w wyjątkowych atrakcjach, ale również zyskają możliwość zdobycia cennej wiedzy. Pierwsze wydarzenie odbędzie się już w Dzień Dziecka – 1 czerwca, w Krakowie.
W Dniu Dziecka, 1 czerwca w Parku Jordana w Krakowie całe rodziny będą mogły bawić się i uczyć w specjalnie zaaranżowanym kolejowym miasteczku – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Wyjątkowe atrakcje połączone z walorem edukacyjnym przypomną o najważniejszych zasadach bezpiecznego podróżowania koleją. W imprezie będą uczestniczyły aktorki Wiktoria Gąsiewska oraz Joanna Jabłczyńska, a na głównej scenie wystąpi Natalia Zastępa, finalistka programu The Voice of Poland. Podczas pikniku będzie można spotkać się także z popularnym vlogerem Mateuszem Ciawłowskim, który w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” przekazuje na swoim vlogu najważniejsze informacje o bezpiecznym podróżowaniu pociągiem oraz o zasadach poruszania się po terenach kolejowych. Dzieci będą mogły skorzystać z wielu atrakcji, takich jak gra terenowa, quizy z nagrodami, koło fortuny, wielkoformatowa gra planszowa czy warsztaty kreatywne. Dodatkową rozrywkę będą stanowiły trampoliny, dmuchańce, skakańce, eurobungee, interaktywny spektakl teatralny oraz malowanie buziek. Podczas wydarzenia będzie można także zdobyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Piknik rozpocznie się o godzinie 11.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Dlaczego Kampania Kolejowe ABC jest warta naszej uwagi?
Prezes UTK: Kampania Kolejowe ABC to swoisty elementarz bezpieczeństwa na kolei, który rozwijamy o kolejne działania. Są to zarówno zajęcia dla dzieci prowadzone w szkołach i przedszkolach, jak i działania prowadzone w mediach. Poprzez uczestnictwo w zajęciach, obserwowanie Rogatka i jego przyjaciół w różnych sytuacjach w spotach telewizyjnych, korzystanie z gry edukacyjnej czy uczestnictwo w imprezach edukacyjnych, dzieci uświadamiają sobie, jakie zagrożenia mogą występować na obszarach kolejowych, i poznają właściwe sposoby zachowania. Kiedy wzrasta świadomość, wiedza i umiejętności dzieci, zmienia się także ich postawa. Chcemy, żeby nasi odbiorcy wiedzieli, że na obszarach kolejowych trzeba zachować szczególną ostrożność, a jednocześnie, by podróżowanie pociągiem kojarzyło im się z niekończącą się przygodą – mówi Prezes.
Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci. Połączenie edukacji i rozrywki to najlepszy sposób, by nauczyć ich odpowiedzialnego korzystania z kolei.