XIII Tyskie Dni Suzuki w Krynicy Zdroju

📅 sobota 05.07.2014
XIII Tyskie Dni Suzuki w Krynicy Zdroju

 

Międzynarodowe Tyskie Dni Suzuki organizowane są po raz trzynasty, ale po raz pierwszy w Krynicy-Zdroju. Zajęcia odbywać się będą od 29 czerwca do 6 lipca br. Wezmą w nich udział dzieci już od drugiego roku życia, jak i młodzież z całego świata. Uczyć się będą gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli oraz na fortepianie. Odbędą się również zajęcia plastyczne i taneczne oraz zajęcia dla rodziców.

Zajęcia poprowadzą wybitni skrzypkowie z Europy: Wilfried Van Gorp (Belgia), Roberto Sarno (Włochy/Dania), Wim Meuris (Belgia), Elżbieta Węgrzyn (Polska) oraz wiolonczelistka Tessa Oakley z Anglii. Zajęcia z muzyki folkowej poprowadzi znany skrzypek i śpiewak – Marcin Pokusa.

Codziennie odbywać się będą też koncerty solowe uczestników i nauczycieli. W poniedziałek, 30 czerwca, będzie można wziąć udział w krótkim spontanicznym koncercie uczestników warsztatów, który odbędzie się na scenie przy głównym deptaku Krynicy-Zdroju o godzinie 12.00. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie stanowić świetną okazję do spędzenia kilku chwil z muzyką i zachęci mieszkańców oraz gości do udziału w innych koncertach organizowanych w ramach XIII Tyskich Dni Suzuki.

Zwieńczeniem tygodniowej pracy młodych muzyków i ich mistrzów będzie Wielki Koncert Finałowy, który odbędzie się 5 lipca, w sobotę o godzinie 15.00, w Kościele pw. św. Antoniego w Krynicy – Zdroju (ul. Kraszewskiego 72). Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Krynicy i okolicy, melomanów i rodziny naszych uczestników do udziału w Koncercie Finałowym, ale także w innych wydarzeniach. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Międzynarodowe Tyskie Dni Suzuki organizowane są co pół roku. Ich letnia edycja w ostatnich trzech latach odbywała się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, a wcześniej w Milówce (we współpracy z Fundacją Braci Golec). Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Szkoła Suzuki w Tychach, która jako pierwsza tego typu placówka w Polsce uczyła malutkie dzieci grać na skrzypcach. Szkołę założyła w 2002 roku Elżbieta Węgrzyn.

Skrzypaczka, która Liceum Muzyczne ukończyła w Krakowie w klasie prof. Antoniego Cofalika, a jako studentka Akademii Muzycznej w Krakowie pozostawała pod opieką artystyczną prof. Kai Danczowskiej uważa, że nauka gry na skrzypcach metodą Suzuki w wieku przedszkolnym znakomicie wpływa na rozwój wielu zdolności i umiejętności. Uczy też świadomości własnego ciała, samokontroli, a także dyscypliny i… pokory. Wyrabia umiejętność organizacji czasu pracy. „Pracujemy nad jakimś utworem, ale też nad własnymi słabościami. Wszystko to przydaje się w dorosłym życiu. I świadomość, że tego właśnie uczę, jest niezwykła. Dodaje, że nauka gry na skrzypcach dziecka dwuletniego metodą Suzuki jest jak nauka trzymania widelca czy wiązanie buta. Uczymy się tego na całe życie i nigdy nie zapomnimy" – mówi Elżbieta Węgrzyn.

Japończyk Shinichi Suzuki to jeden z najwybitniejszych pedagogów XX wieku. Jest twórcą programowo-metodycznej koncepcji nauczania gry na skrzypcach małych dzieci (począwszy od 2-3 roku życia) – „Metody Języka Ojczystego". Początkowa nauka, prowadzona indywidualnie i grupowo, odbywa się bez użycia nut i naśladuje rozwój umiejętności językowych, m.in. słuchanie, naśladowanie, zachęta, powtarzanie. Metoda Suzuki, stworzona w Japonii przez skrzypka dla skrzypków, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne instrumenty: wiolonczelę, fortepian, flet, altówkę, organy, śpiew, gitarę, mandolinę, harfę, a także na wszystkie kontynenty.

Szczegóły dotyczące XIII Tyskich Dni Suzuki na stronie internetowej www.szkolasuzuki.pl

Więcej informacji udzielają:
Karina Madera,
koordynatorka projektu: XIII Tyskie Dni Suzuki w Krynicy Zdroju
tel. 502 242 180
Elżbieta Węgrzyn, dyrektor Szkoły Suzuki w Tychach
Tel. 501 214 400

 

426 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent