Królik i Misia
Królik i Misia

wystawa z okazji jubileuszu 60lecia Instytutu Matki i Dziecka

📅 wtorek 18.10.2011 do wtorek 15.11.2011
wystawa z okazji jubileuszu 60lecia Instytutu Matki i Dziecka

W ramach obchodów roku jubileuszowego dyrekcja Instytutu Matki i Dziecka postanowiła uhonorować pacjentów szpitala. To oni są najważniejsi i dlatego na ich cześć powstała wystawa, która dokumentuje to co w pracy IMiD jest najpiękniejsze – radosne chwile związanych z postępami w leczeniu, narodziny, uśmiechy i optymizm dzieci, które zmagają się z najcięższymi chorobami – komentuje dyrektor Instytutu Sławomir Janus.  

Do współpracy zaproszono dwójkę młodych, znanych fotografów – Magdalenę i Adama Lewanowiczów. Para wykonała zdjęcia pacjentów przebywających na oddziałach – Chirurgii Onkologicznej, Pediatrii, Neurologii, Chirurgii, Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz w klinice Położnictwa i Ginekologii. Zaskoczyła ich pozytywna atmosfera i pogoda ducha, jaką spotykali nawet
u ciężko chorych pacjentów. W rezultacie powstała kolekcja zdjęć, z których część wykorzystano
w wystawie „Cud Życia". Pozostałe już niedługo pojawią się na stronie internetowej IMiD – www.imid.med.pl.

Wystawę „Cud Życia" można bezpłatnie obejrzeć na warszawskiej Starówce w dniach od 15 października
do 15 listopada 2011r .

 

Jubileusz Instytutu Matki i Dziecka, czyli 60 lat rozwoju polskiej medycyny
W tym roku Instytut Matki i Dziecka w Warszawie kończy 60 lat. Przy tej okazji warto przypomnieć o przełomowych momentach w rozwoju polskiej medycyny, których inicjatorem i prekursorem był IMID. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Instytut wprowadził pojecie medycyny rozwojowej, które zakłada między innymi różne dawkowanie leków dla dzieci i dla dorosłych, wprowadził Książeczki Zdrowia Dziecka, czy jako pierwszy w Polsce pozwolił rodzicom odwiedzać dzieci przebywające w szpitalu. Rok jubileuszowy to dobry czas na podsumowanie dokonań.
Przypomnijmy najważniejsze z nich.
Instytut Matki i Dziecka kończy 60 lat
W tym roku Instytut Matki i Dziecka obchodzi 60-lecie istnienia. Instytut powstał
w odpowiedzi na zapotrzebowanie powojennej Polski na opiekę zdrowotną na najwyższym możliwym poziomie. Był to czas deficytu kadry medycznej, wysokiej zachorowalności na choroby zakaźne oraz dużej umieralności okołoporodowej matek i dzieci. Dlatego na wniosek Ministerstwa Zdrowia, powołano do życia Instytut Matki i Dziecka, który miał zaradzić problemom medycznym społeczeństwa II RP.
To Instytut wprowadził pojęcie medycyny wieku rozwojowego, którego potem zaczęto używać na całym świecie
To właśnie lekarze i naukowcy Instytutu jako pierwsi zauważyli, że dziecko wymaga innej opieki medycznej oraz innego dawkowania leków niż dorosły z tą samą jednostką chorobową. Na bazie ich wniosków powstała koncepcja Medycyny Wieku Rozwojowego, którą zaaprobowała i upowszechniła na świecie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Koncepcja ta jest rozwinięciem tradycyjnej pediatrii, lecz obejmuje swym zakresem młodzież do 18 roku życia. Jedną z jej zasad jest założenie ścisłego związku pomiędzy rozwojem prenatalnym a zdrowiem i życiem dziecka, a w szczególności wpływ zdrowia rodziców – zwłaszcza matki przed i w czasie ciąży. Dziś większość z nas wie, że dieta i sposób życia kobiety ciężarnej ma ogromne znaczenie dla przyszłego rozwoju jej dziecka. Lekarze z Instytutu Matki i Dziecka przyczynili się do upowszechnienia tej wiedzy .
To w Instytucie Matki i Dziecka powstał pierwszy w Polsce oddział i poradnia dla wcześniaków
W odpowiedzi na wysoki wskaźnik umieralności okołoporodowej matek i dzieci, w 1949r.
w Instytucie Matki i Dziecka powstał pierwszy w Polsce oddział i poradnia dla wcześniaków, a w 1953r. pierwsza w Polsce Klinika Neonatologii. Od tamtej pory Klinika specjalizuje się w leczeniu noworodków urodzonych przedwcześnie oraz noworodków z wadami rozwojowymi. Takich dzieci przyjmuje się w Klinice ok. 2300 rocznie. Specjaliści z Kliniki pod kierownictwem prof. dr hab. Ewy Helwich nie tylko ratują życie i leczą dzieci urodzone przedwcześnie ale szkolą lekarzy specjalizujących się w neonatologii, pediatrii i położnictwie oraz pielęgniarki w zakresie intensywnej terapii noworodka. Prof. dr hab. Ewa Helwich jest autorką pomysłu wprowadzenia książeczek zdrowia dziecka, z której dziś korzysta każde dziecko w Polsce.
To w IMID wprowadzono powszechne badania przesiewowe noworodków
Każdy noworodek w Polsce jeszcze na oddziale noworodkowym poddawany jest badaniom przesiewowym. Jest to ogólnopolski program, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, który ma na celu wykrycie u dzieci jednej z genetycznie uwarunkowanych chorób metabolicznych: fenyloketonurii, mukowiscydozy oraz wrodzonej niedoczynności tarczycy. Od 1961r do dnia dzisiejszego Klinika Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka odgrywa kluczową rolę w upowszechnieniu i koordynacji tych badań. Dzięki pracy zespołu specjalistów pod kierownictwem prof. Krystyny Bożkowej badania przesiewowe noworodków w kierunku chorób wrodzonych są dziś obowiązkowe i bezpłatne. Całość tej procedury jest nadzorowana i koordynowana przez Instytut Matki i Dziecka.
Przed wojną nie umiano leczyć nowotworów u dzieci, pierwszy polscy specjaliści w tym zakresie wywodzą się z IMID

Lekarze i naukowcy IMiD dostrzegli, że metody leczenia dorosłych stosowane u małych pacjentów z chorobą nowotworową, odnoszą niepożądane skutki, a umieralność chorych dzieci nie spada. Opracowali system leczenia nowotworów u dzieci – wprowadzili nowe normy dawkowania leków i szczegółowe wytyczne dotyczące chemioterapii. W 1962r. rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce Klinika Onkologii Dziecięcej, która z coraz większym powodzeniem przyczynia się do powrotu do zdrowia chorych dzieci i młodzieży.

To tylko niektóre z dokonań lekarzy i specjalistów Instytutu Matki i Dziecka. IMID od 60 lat nieprzerwanie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i społecznych matek, dzieci i młodzieży. Do tej pory Instytut zapisał wiele kart historii polskiej medycyny i w dalszym ciągu przyczynia się do rozwoju tej dziedziny nauki.

 

 

 

826 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent