Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

wystawa poświęcona myśli pedagogicznej Janusza Korczaka

📅 piątek 18.01.2013 do poniedziałek 18.02.2013
wystawa poświęcona myśli pedagogicznej Janusza Korczaka
 
Uroczysty wernisaż rozpocznie się w piątek 18.01 o godz. 18.00. W programie wieczoru: fragmenty dzieł Janusza Korczaka, czytane przez wybitną aktorkę, Teresę Budzisz-Krzyżanowską oraz prelekcja Marty Ciesielskiej z Ośrodka Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM Zrozumieć i porozumieć się z dzieckiem. O Naszym Domu w Pruszkowie, ul. Cedrowa 12.
Materiałem ilustracyjnym wystawy są archiwalne fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, natomiast warstwę narracyjną stanowi tekst Janusza Korczaka Pedagogika żartobliwa. Moje wakacje. Gadaninki radiowe Starego Doktora, jak również fragmenty z utworów pedagogicznych Jak kochać dziecko i Prawidła życia. Wystawę konsultował Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM. Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. 
Trwająca do maja 2013 r. ekspozycja, to jedynie wstęp do przygotowanego zarówno dla dzieci jak i starszego odbiorcy, projektu realizowanego wraz z Fundacją Korczakowską Spotkaj (w) Muzeum, z bardzo bogatą ofertą programową, którego założeniem i głównym celem jest popularyzacja i propagowanie myśli Janusza Korczaka. Kierując się Jego opartymi przede wszystkim na praktyce nowatorskimi pomysłami pedagogicznymi, Muzeum zrealizuje program edukacyjny, w skład którego wejdą:
 
– Archeostacja – niedzielne spotkania familijne, na których można będzie odkryć i dotknąć starożytne zabytki, poznać przysmaki kuchni pradziejowej, a także zobaczyć jak wyglądały dziecięce zabawki z minionych wieków i czym różniły się od współczesnych. Wspólnie odpowiemy również na pytanie jak wyobrażamy sobie idealne muzeum;
– Archeostrefa – Archeologiczna Strefa Ochronna dla gimnazjalistów, czyli twórcze warsztaty archeologiczne. Cykl sobotnich zajęć to poznawanie i przede wszystkim tworzenie własnej rzeczywistości pradziejowej oraz próba przygotowania i prezentacji wystawy muzealnej;
– prelekcje popularnonaukowe, Archeologia dzieciństwa, poruszające problematykę dziecka i ogólnie dzieciństwa w starożytności, średniowieczu, jak i czasach bardziej nam współczesnych;
– Jak po korczakowsku uczyć siebie i innych – warsztaty dla muzealników i nauczycieli, które mają na celu zapoznanie uczestników z dydaktyką Janusza Korczaka, jak również praktyczne wykorzystanie zdobytej w tym zakresie wiedzy.
 
Ostatnim punktem całego projektu będzie prezentacja wystawy Dusze maluczkie – dziecko i dzieciństwo poprzez wieki, na której najmłodsi widzowie, ale również ich rodzice, będą mogli poznać dawne zabawy, a także zobaczyć interesującą kolekcję zabawek sięgających swą metryką epoki kamienia.
Poprzez realizację Spotkaj (w) Muzeum chcielibyśmy, by myśl pedagogiczna Janusza Korczaka stała się punktem wyjścia do szerokiej dyskusji nad metodami pracy z dziećmi oraz rozwoju własnego. Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę publiczności na rolę dziecka w historii – od antyku po czasy współczesne. 
 
555 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
05-800 Pruszków, pl. Jana Pawła II 2
Muzeum mieści się w XIX-wiecznej oficynie należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich. - Możliwość zwiedzania z tłumaczem PJM / pętla indukcyjna etc.
Kontakt:

22 758 72 66
muzeum@mshm.pl
http://www.mshm.pl