Wystawa online: Co dwie sztuki to nie jedna. Zwiedzanie i warsztaty dla szkół

online

piątek 27.11.2020 do piątek 04.12.2020

50

Wystawa online: Co dwie sztuki to nie jedna. Zwiedzanie i warsztaty dla szkół

Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół na wirtualne spotkania z edukatorami Zachęty na wystawie Co dwie sztuki to nie jedna, którą można oglądać w 3D. Wystawa została stworzona przez artystów i ich dzieci. Autorzy za pomocą różnych mediów poruszają tematy ciekawe i ważne zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców sztuki. Wierzymy, że sztuka może być świetnym narzędziem do wyrażania swoich poglądów i emocji oraz że można się za jej pomocą komunikować również na odległość.

Proponujemy cztery ścieżki zwiedzania wystawy przeplatane rozmowami i twórczymi działaniami z wykorzystaniem najprostszych, łatwych do zorganizowania materiałów plastycznych. Każde warsztaty mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb grupy

Tematy:

Geometryczna rzeczywistość
Podczas warsztatów poświęcimy więcej czasu tym pracom na wystawie, które podejmują temat geometrii, syntezowania obrazu, abstrahowania go. Dlaczego artyści decydują się ukazać świat w bardzo uproszczony, często zgeometryzowany sposób? Skupimy się na pracy Zbigniewa Rogalskiego, który narysował tatrzański szczyt Mnich jedynie za pomocą linijki i cyrkla. Przyjrzymy się instalacji Parkour Kingi Nowak i jej syna Tytusa, czyli elementom z wirtualnej rzeczywistości (m.in. z Minecrafta) przeniesionym do galerii. Podczas zajęć stworzymy dwie prace inspirowane dziełami na wystawie.

materiały: 2–3 kartki papieru, ołówek, linijka, papier kolorowy, nożyczki, klej

Co z tym klimatem?
Na wystawie Co dwie sztuki to nie jedna prezentujemy prace, które powstały we współpracy artystów i artystek oraz ich dzieci. To wyjątkowe dzieła poruszające przeróżne tematy, a dzięki międzypokoleniowej kooperacji ukazujące problemy z dwóch perspektyw – dorosłego i dziecka. Wątkiem, który pojawia się w kilku miejscach ekspozycji – jest ekologia, stosunek człowieka do świata. Są to historie doskonale zapewne znane – w dobie kryzysu klimatycznego pojawiają się często w mediach, ale i w waszych rozmowach. Podczas warsztatów wspólnie obejrzymy cyfrową wersję wystawy i udamy się na wirtualny spacer. Przyjrzymy się szczególnie pracom Olafa Brzeskiego i jego syna Konstantego oraz Cecylii Malik i jej córki Urszuli. Zastanowimy się, jak artyści i artystki mogą mówić o problemach klimatycznych, jak poprzez swoje prace komentują rzeczywistość.

czas trwania: 45 lub 60 min, od poniedziałku do piątku od godz. 10
forma zajęć: online, przez platformę Zoom
koszt: 50 zł
limit uczestników: do 30 osób
edukatorzy: Marcin Matuszewski, Kamil Niedziałek, Anna Owsiany, Zuzanna Zasacka
zapisy: przez formularz zgłoszeniowy
informacje: k.iwanczyk@zacheta.art.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

FAMILY CONCEPT 5.10.15. – ubrania dla całej rodziny