Wystawa dla dzieci w Katowicach

📅 poniedziałek 23.04.2012 do czwartek 24.05.2012
Wystawa dla dzieci w Katowicach

 

Wystawą 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit Muzeum Książki Dziecięcej uczciło jubileusz Mistrza w roku 2011. Wydaje się, że ta wystawa MUSIAŁA powstać właśnie w tym miejscu. Nie ma chyba w Polsce, poza prywatnym archiwum Bohdana Butenki, drugiego tak licznego zbioru książek i czasopism z ilustracjami tego artysty. Bo przecież oprócz pierwszych wydań około 250 zilustrowanych przez niego książek są tu także liczne wydania kolejne, a także niezliczone numery czasopism, gdzie Bohdan Butenko ilustrował wiersze i opowiadania, a także tworzył swoje komiksy (w „Misiu", „Świerszczyku", „Płomyczku", „Świecie Młodych").

Jeśli spojrzymy na książki zilustrowane, opracowane graficznie, a także – napisane, zilustrowane i opracowane przez Mistrza w ciągu ostatniego półwiecza, to możemy bez ryzyka powiedzieć, że nie ma czytającego Polaka, któremu nie dana była szansa przeżycia chociaż jednej, bardzo osobistej czytelniczej przygody z książką sygnowaną Butenko pinxit. Pokusa, żeby pokazać chociaż część tego bogactwa, była zatem ogromna…

Bohdan Butenko w licznych wywiadach ciekawie mówi o swojej twórczości. Niektóre z jego wypowiedzi szczególnie warte są utrwalenia i to one stały się swoistym kluczem do wystawy 35 maja i później…, wręcz stworzyły jej dramaturgię. Na planszach zostały opatrzone tytułem Butenko dixit. Na przykład: Mam swoją teorię na temat książki – to jest całość, robi się ją jak sweter. Jak się zaczyna z jednej strony i dalej ciągnie, to już nie można później ze środka nic wyrwać. Są strony traktowane nieraz po macoszemu, na przykład część redakcyjna. A powinny być jakoś sensownie wtopione w książkę… (Gazeta Wyborcza Trójmiasto, 2003).

Ta i inne wypowiedzi skłoniły twórców wystawy do zgromadzenia wokół nich takich ilustracji Bohdana Butenki, które stanowią ich czytelną egzemplifikację. Ilustracje z książek i czasopism zostały zeskanowane, powiększone i w szczególny sposób połączone ze sobą. Czasami na jednej planszy są ilustracje z kilku różnych książek, ale zestawione tak, by mógł zaistnieć swoisty dialog i to na różnych płaszczyznach. Można powiedzieć, że jest to bardzo osobista wystawa, bo niewątpliwie pokazuje, jak jej autorka (Ewa Gruda) odczytuje dzieło Mistrza Butenki. Ale można mieć nadzieję, że wystawa daje także okazję do takich osobistych odczytań każdemu, kto ją ogląda. Przede wszystkim do dialogu z Mistrzem, ale także do dialogu z twórcami wystawy. Zdarza się również, że postaci stworzone przez ilustratora i zestawione ze sobą według jakiegoś klucza – „rozmawiają" ze sobą. Tak jest w przypadku plansz związanych ze słowami: Trzeba przyglądać się dzieciom. To nieustające źródło inspiracji.
Wystawa 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit daje też możliwość spojrzenia na dzieło Mistrza w ujęciu historycznym. Otwierają ją wspaniałe ilustracje z pierwszych książek artysty, z lat pięćdziesiątych. Pokazuje także, jak różnorodna i bogata jest to twórczość i jak wiele znakomitych książek stworzył Bohdan Butenko, którego dzieło w dużym stopniu zadecydowało o obrazie polskiej ilustracji książkowej 2. połowy 20. wieku i decyduje o nim obecnie. /Autorką tekstu jest kurator wystawy Ewa Gruda, st. kustosz, kierownik Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie/
Wstęp wolny.

Od 23 kwietnia do 24 maja 2012 

Książka Dobrze Zaprojektowana- zacznijmy od dzieci (3 edycja)- wystawa pokonkursowa.

Wstęp wolny
„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci" to międzynarodowy konkurs dla studentów
i młodych projektantów na dobrze zilustrowaną i zaprojektowaną książkę dla dzieci, organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się co dwa lata. Dwie dotychczasowe edycje konkursu (w 2008 i 2010 roku) zostały bardzo pozytywnie odebrane w środowiskach wydawców, pedagogów, ilustratorów, w środowiskach promujących dobrą książkę dla najmłodszych czytelników. Wielu przedstawicieli tych grup wspiera organizację konkursu i towarzyszących mu działań. Ważnym celem konkursu jest promocja początkujących twórców wśród wydawców, dlatego też konkurs organizowany jest w ścisłej współpracy z polskimi wydawcami książek dla dzieci. Konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów (2009-2011) szkół artystycznych i projektowych w Polsce i zagranicą. Liczba zgłoszeń w obu edycjach pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się on wśród młodych adeptów sztuki ilustracji dla dzieci (I edycja -171 autorów, II edycja – 245 autorów). Wystawa pokonkursowa jest okazją do przyjrzenia się tendencjom w nauczaniu projektowania książek dla dzieci na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych i projektowych oraz poszczególnym autorom, którzy być może wkrótce będą kształtować wizerunek współczesnej, dobrej książki dla dzieci.

Wystawa czynna do 24 maja 2012. Wstęp wolny.
Wystawie pokonkursowej towarzyszyć będzie konferencja w Bibliotece Śląskiej p.t. „Książka dla dzieci – jak to się robi?", podczas której osoby związane z rynkiem książki, przybliżą słuchaczom tajniki pracy na rynku wydawniczym oraz omówią zagadnienia związane z projektowaniem książek dla dzieci.

Program konferencji:
10.45 uroczyste otwarcie w auli Biblioteki Śląskiej
11.00 Krystyna Lipka-Sztarbałło „Historyczny falstart polskiej książki obrazkowej".
11.30 Elżbieta Jamróz-Stolarska
12.00 Iwona Chmielewska
12.30 przerwa kawowa w Bibliotece Śląskiej finansowana ze środków BŚ
13.00 Magdalena Kłos-Podsiadło
13.30 Ewa Satalecka
14.00 Ewa Gruda rozmawia z Bohdanem Butenką

————————————————————————————————————-

Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
40-121 Katowice
www.rondosztuki.pl
promocja.rondosztuki@gmail.com
tel. 032/7201132; 664127432

Galeria czynna:
pn nieczynna
wt- pt 11:00- 19:00
sb- nd 10:00- 18:00

Wstęp wolny.

 

 

300 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent