Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Wolskie rogatki

📅 sobota 03.08.2013
Wolskie rogatki

Takie miejsce to tygiel informacji i skarbnica wielu historii oraz kultur. Rogatki, to przecież ostatnia zmiana koni, ostatnie posiłki w karczmie, pożegnania i powitania…Tu tańczono, śpiewano, biesiadowano, załatwiano ostanie interesy, wysyłano ostanie przesyłki.

Chcemy odtworzyć klimat naszym zdaniem bardzo kulturotwórczy i ciekawy. Stąd pomysł na realizację projektu „Wolskie Rogatki ", który będzie się składał z trzech impresji:

Serdecznie zapraszamy na drugą część już

3 sierpnia o 16.00 w Parku Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej 17 przypomnimy okres Wielkiej Emigracji. Pokażemy spektakl muzyczny „Kochajmy się Księga ostatnia" złożony z fragmentów epopei narodowej oraz tańców polskich.

„Nieistniejące dzisiaj wolskie rogatki to jedno z najważniejszych miejsc w dziejach Warszawy. Niemy świadek wielu wydarzeń zapisanych na kartach polskiej historii. Powstały w związku z wytyczaniem przez marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego w latach 70-tych XVIII w. okopów okalających stanisławowską Warszawę, przy drodze wyjazdowej w kierunku zachodnim, u zbiegu ulic: Wolskiej, Towarowej, Okopowej i Chłodnej. Klasycystyczne budynki, pomiędzy którymi ustawiano zamykającą wjazd do miasta ruchomą barierę, wzniesiono w latach 1816-1818 według projektu Jakuba Kubickiego. Zostały rozebrane przez Niemców w 1942 r., ponieważ ich lokalizacja – położone były niemalże pośrodku jezdni – znacząco utrudniała swobodny wjazd do miasta, szczególnie dla ciężkiego sprzętu wojskowego.

W swoich dziejach, rogatki wolskie niejednokrotnie stanowiły zachodnią redutę obronną Warszawy. Tak było w trakcie powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego, a także kampanii wrześniowej 1939 r. Po upadku powstania listopadowego, któremu poświęcone będzie kolejne spotkanie naszego cyklu, przez rogatki wolskie na zachód Europy, do Niemiec, Francji i Belgii, udało się na emigrację kilkanaście tysięcy osób, żołnierzy i ich rodzin, unikając w ten sposób represji ze strony władz carskich, zesłania na Syberię lub przymusowego wcielenia do rosyjskiej armii. Wśród emigrantów byli wybitni polscy arystokraci, politycy, pisarze, artyści i inteligencja: m.in. książę Adam Jerzy Czartoryski, Bonawentura Niemojowski, Józef Bem, Teodor Morawski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Maurycy Mochnacki, Joachim Lelewel, czy też Ernest Malinowski" Paweł Tyszka – historyk

Wstęp bezpłatny!

427 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent