Królik i Misia
Królik i Misia

warsztaty i piknik

📅 piątek 01.06.2012
warsztaty i piknik

 Fundacja Archeologia Fotografii i Ogród Botaniczny zapraszają na:

Święto rodzinne towarzyszące otwarciu wystawy

Archiwum botaniczne Roman Kobendza / Basia Sokołowska
1 czerwca 2012, godz. 17.00

Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4, Dział Pnącza

 

Zapraszamy na warsztaty rodzinne z cyjanotypii (start 17.00) towarzyszące wystawie Archiwum botaniczne Roman Kobendza / Basia Sokołowska.
Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. Pokryte emulsją światłoczułą podłoże wystawia się na działanie światła słonecznego. Poprzez proces naświetlenia uzyskuje się charakterystyczne niebieskie obrazy. A wszystko to bez użycia aparatu. W ramach zabawy – dzieci wraz z rodzicami będą mogły wykonać własne prace ukazujące liście różnych gatunków roślin.

W programie również słodka niespodzianka!

Krótki opis wystawy:

 

W latach 1930-1952 inspektor Ogrodu Botanicznego dr Roman Kobendza systematycznie fotografował rośliny z poszczególnych działów Ogrodu Botanicznego. Negatywy opatrzone nazwą gatunkową i datą, zgromadzone w kilkunastu pudełkach oznakowanych niemal kaligraficznym pismem są nowoczesnym typem zielnika. Założenie projektu Romana Kobendzy nie jest dziś dla nas oczywiste. Czy wszystkie fotografie miały służyć pracy naukowej lub jako materiał ilustracyjny do wydanych w latach 30. XX wieku przewodników i innych publikacji przedstawiających zasoby Ogrodu? Może chodziło o zachowanie ówczesnego oblicza tej instytucji? Czy też może są wyrazem nieodpartej osobistej potrzeby botanika, który postanowił wykorzystać technikę fotograficzną do uwiecznienia fascynujących go okazów?

 

Nieupubliczniany dotąd zbiór szklanych negatywów został „wyjęty" z archiwum i zinterpretowany przez współczesną fotografkę Basię Sokołowską, która w swojej twórczości niejednokrotnie odwołuje się do początków użycia fotografii w botanice i poddaje refleksji różne techniki odwzorowania natury. 

 

Zestawienie negatywów Romana Kobendzy z pracami Basi Sokołowskiej w jednym z działów Ogrodu pozwala na odczytanie ukrytej w archiwum fotografii naukowej w nowym, wizualnym kontekście.

 

 

Organizatorzy: Fundacja Archeologia Fotografii, Ogród Botaniczny UW, Kuratorka: Julia Odnous

Projekt realizowany we współpracy z Ogrodem Botanicznym UW jest częścią programu Żywe Archiwa i został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację BRE Banku.

531 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent